magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Veľvyslanec USA Obsitnik vidí rozvoj východu SR v informatike.
@ Aktuálne -> Región      Dec 18 2007 - 07:27 GMT
(TASR) - Veľvyslanec USA v SR Vincent Obsitnik dnes na stretnutí s primátorom Košíc Františkom Knapíkom potvrdil, že mesto by sa mohlo rozvíjať v oblasti informatiky. Zároveň ubezpečil, že Slovensko získa bezvízový styk s USA.

"Za jednu z takých oblastí, kde by excelencia vedela pomôcť a sprostredkovať isté kontakty, je práve oblasť informatiky, s ktorou pán veľvyslanec má skúsenosti vzhľadom na to, že niekoľko desaťročí pracoval v spoločnosti IBM. Presadenie tejto spoločnosti v podmienkach východu by mohlo byť zaujímavou investíciou," povedal po stretnutí primátor Knapík.
V otázke odstránenia vízovej povinnosti pre Slovákov veľvyslanec upozornil na podmienky vyplývajúce z nového zákona. "Máme teraz nový zákon v Amerike, ktorý hovorí, že sú také podmienky, ktoré musíme uskutočniť my a také, ktoré musí splniť Slovensko. Budem na tom pracovať a mesačne sledovať vývoj na oboch stranách. Dúfam, že budeme úspešní," povedal Obsitnik, ktorý sa k presnému termínu zrušenia vízovej povinnosti SR nevedel vyjadriť. "Mojím cieľom je, aby Slovensko malo bezvízový styk a bude ho mať," dodal.
Nový americký veľvyslanec má k Slovákom a špeciálne k východu krajiny viac ako blízky vzťah. Pochádza z obce Moravany neďaleko Michaloviec a v Košiciach má rodinu. Ako sa priznal, na Slovensku už nebol viac ako tri roky, no na rodný jazyk nezanevrel a angličtinu vystriedal za slovenčinu. "Som narodený v Moravanoch, v dedine pri Michalovciach. Ideme tam na návštevu. Obšitníkovci pochádzajú z dediny Adidovce, to je obec za Humenným. V Košiciach mám vyše 85-ročnú tetu, otcovu sestru. Teším sa, že budeme spolu. Na Vianoce budeme v Košiciach i v Moravanoch," spresnil svoje korene Obsitnik.
Veľvyslanec USA sa dnes stretol aj s primátorom Prešova Pavlom Hagyarim. V stredu navštívi rodnú obec Moravany a Michalovce, vo štvrtok Humenné a Adidovce. Oficiálny program na východe krajiny uzavrie piatkovým stretnutím s košickým županom Zdenkom Trebuľom.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606