magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Posudzovanie vplyvov tepelnej elektrárne v Trebišove je v záverečnej fáze.
@ Aktuálne -> Región      Dec 18 2007 - 09:05 GMT
(TASR) - Cezhraničné posudzovanie vplyvov na životné prostredie v prípade navrhovaného Nového energetického zdroja (NEZ) - tepelná elektráreň v Trebišove je podľa Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR v záverečnej fáze.

Jeho zástupcovia, ako aj zástupcovia investora (ČES, a.s.) a ďalší slovenskí odborníci sa 12. decembra stretli v Košiciach so zástupcami Ministerstva životného prostredia a vôd (MŽPaV) MR a Regionálneho inšpektorátu životného prostredia a vôd severného Maďarska, informoval dnes hovorca MŽP Peter Višváder.
Spresnil, že konzultácie charakterizovali neustále narastajúce požiadavky maďarskej strany na informácie, ktoré sa slovenskí odborníci usilovali zodpovedať čo najpodrobnejšie. Pritom informácie, ktoré žiadali, presahovali rámec posudzovania vplyvov navrhovanej činnosti na životné prostredie, ako ho stanovuje legislatíva SR a medzinárodné dohovory.
Podľa Višvádera slovenskí odborníci na stretnutí preukázali, že budú dodržané európske normy a limity, ako aj normy a limity SR, ktoré sú často prísnejšie ako tie európske.
Maďarská strana na záver konzultácii uviedla, že svoje pripomienky uvedie v oficiálnom stanovisku, ktoré zašle slovenskej strane najskôr v utorok 18. decembra a bude obsahovať nesúhlas s výstavbou nového energetického zdroja v Trebišove.
"Bez akýchkoľvek argumentov maďarská strana neustále zdôrazňuje negatívny vplyv investície na Tokajskú vinohradnícku oblasť na zdravie obyvateľov Trebišova a na rieky Ondava a Bodrog," informoval hovorca.
Všetky tieto obavy podľa neho boli vyvrátené v dopadových štúdiách. Višváder pripomenul, že v roku 2005 MŽPaV MR odsúhlasilo výstavbu tepelného zdroja v oblasti mesta Szerencs, ktoré je súčasťou Tokajskej vinohradníckej oblasti a charakterom prevádzky by malo oveľa viac negatívne vplývať na životné prostredie Tokajskej oblasti ako NEZ Trebišov. Okrem toho mesto Miškovec patrí medzi oblasti s rozvinutým priemyslom. V jeho katastri sa okrem iného nachádza veľká chemická továreň. Ïalším zdrojom znečisťovania životného prostredia, ktorý má vplyv na životné prostredie v Tokajskej vinohradníckej oblasti, je tepelná elektráreň Tisza, u ktorej (usudzujúc podľa požiadaviek Maďarska smerom k NEZ Trebišov) sa nedá vylúčiť negatívny vplyv na Tokajskú oblasť a vplyv na zdravie občanov.
"Uvedené skutočnosti jednoznačne poukazujú na to, že cezhraničné posudzovanie z maďarskej strany má dvojitý meter, pokiaľ ide o posudzovanie vplyvu na životné prostredie navrhovaných činnosti obdobného charakteru v Maďarsku a na Slovensku. Naopak, slovenská strana nekladie v podobných prípadoch svojim kolegom žiadne prekážky. Napríklad v roku 2007 sa SR podieľala na cezhraničnom posudzovaní cementárne Holcim v Nyergesújfalu, ktorá sa nachádza len 600 m od hranice so SR. Proces cezhraničného posudzovania prebehol bez problémov a zbytočných prieťahov. SR prijala vysvetlenia a odborné podklady MR a bez toho, aby spochybňovala ich závery, vyjadrila súhlas s budovaním cementárne," dodal hovorca MŽP SR.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk