magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

KSK chce do roku 2010 odstrániť škodlivé PCB z Chemka Strážske
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Dec 07 2007 - 04:20 GMT
(TASR) - Košický samosprávny kraj (KSK) získal finančné prostriedky na odstraňovanie a zneškodňovanie polychlórovaných bifenylov (PCB) v bývalom podniku Chemko Strážske. So starou ekologickou záťažou sa musí kraj vyrovnať do roku 2010. Zástupcovia KSK, Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR, mesta Strážske a autori projektu sa o situácii s PCB dnes presvedčili priamo v Chemku Strážske.

Východné Slovensko je najviac ohrozenou oblasťou v porovnaní s najznečistenejšími lokalitami sveta, akými sú Anniston v štáte Alabama - USA, Faerské ostrovy a Inuiti v Grónsku a Kanade.

Grantový projekt má podporiť Slovenskú republiku v bezpečnom zneškodnení polychlórovaných bifenylov deštrukčnou, tzv. nespaľovacou technológiou, ktorá bude extrahovať tieto látky z vysoko kontaminovaných pôd a sedimentov. Projekt je realizovaný ministerstvom životného prostredia. Slovensko prispieva svojimi finančnými zdrojmi na prípravu projektu, inštaláciu zariadenia a prevádzku.

Odstraňovanie PCB látok je súčasťou globálneho programu Organizácie Spojených národov (OSN) pre podporu inovatívnych technológií. SR bola vybraná ako prvá vzhľadom na rozsah zaťaženia územia. "Projekt bol schválený aj na Filipínach, kde bojujú s odstraňovaním PCB z transformátorov, a v Číne. Uvažuje sa aj o krajine v Afrike," povedal projektový manažér Martin Murín.

Do konca roku 2010 je SR ako člen Európskej únie povinná zabezpečiť vyradenie a zneškodnenie zariadení s obsahom PCB. Projekt je zameraný aj na vyčistenie územia. "Najväčší problém je rozšírenie znečistenia rieky Laborec cez otvorený priemyselný kanál v Chemku Strážske a kontaminácia sedimentov do vôd Zemplínskej Šíravy," uviedol Murín. Neprenosná technológia bude nainštalovaná do konca budúceho roka v areáli Chemka Strážske, ktorá do konca roku 2010 zneškodní 2500 ton odpadov a kontaminovaných zariadení.

Obyvatelia Strážskeho a okolia sa obávajú, že do spaľovne sa bude voziť odpad zo zahraničia. Primátor mesta kompetentným viackrát predniesol desaťbodové stanovisko obyvateľov, ktoré zaslal niekoľkokrát aj na MŽP. V stanovisku sa okrem iného uvádza, že obyvatelia súhlasia s vybudovaním technológie v areáli podniku, ale vo vzdialenejšej časti od obývanej časti mesta. Mesto apeluje na ekologický prieskum zaťažiteľnosti územia a rovnako na podrobnú zdravotnícku štúdiu o vplyve PCB na ľudský organizmus. "Na naše stanovisko nemáme dodnes odpoveď. Máme kópie listov, ktoré posielal vyšší územný celok MŽP a podľa dostupných informácií VÚC tiež nemá odpoveď. Kdesi to stojí na mieste a neposúva sa to. Myslím, že dnešným dňom sa problematika posunie ďalej," povedal primátor mesta Strážske Vladimír Dunajčák.

Podľa reakcie Dariny Kobzovej, riaditeľky odboru manažmentu environmentálnych rizík MŽP, hlavným koordinátorom problematiky odstraňovania PCB látok je štátny tajomník Jaroslav Jaduš. "Nie je možné, aby MŽP odstraňovalo všetky environmentálne záťaže. Likvidácia environmentálnych záťaží predstavuje miliardové sumy, ktorými ministerstvo nedisponuje. Finančné zdroje bude musieť postupne vyčleniť vláda SR. Ministerstvo konalo. Snažili sme sa robiť skríning," reagovala Kobzová na otázku nečinnosti MŽP v otázke odstraňovania PCB v Chemku Strážske.

S priemyselnou výrobou PCB v Strážskom sa začalo v roku 1959. Po zistení škodlivín v pitných vodách v okolí Strážskeho bola v roku 1984 výroba zastavená.

Celkový objem výroby v rokoch 1959-1984 dosiahol 21.000 ton. Na základe dostupných údajov sa odhaduje celkové množstvo PCB odpadov na 3500 ton. Ďalších 900 ton je uložených na skládke Pláne v Strážskom.

Počet exponovaných ľudí na východnom Slovensku dosiahol 250.000. Podľa slov Murína sa najvyššie koncentrácie PCB látok v krvi objavujú paradoxne nie u pracovníkov továrne, ale u rybárov. Hlavným zdrojom kontaminácie sú potraviny.

Pôsobeniu PCB látok sú pripisované mnohé na prvý pohľad neviditeľné prejavy, akým je spomalenie rastu detí, nízka pôrodná váha, zabrzdenie psychomotorického vývoja, pokles inteligencie a iné. PCB sú považované za karcinogénne, u detí poškodzujú imunitu, sluch a zubnú sklovinu.

Realizátormi projektu zneškodňovania a odstraňovania PCB v Chemku Strážske je MŽP SR, donorská organizácia Global Environment Facility (GEF) prostredníctvom United Nations Industrial Development Organization (UNIDO) a United Nations development Programme (UNDP), VÚC Košice a súkromný sektor. Hodnota projektu je takmer 460 miliónov korún (20.155.040 USD).   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606