magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Mesto odovzdalo projekt kandidatúry na EHMK 2013.
@ Kultúra -> Oznamy      Dec 05 2007 - 14:58 GMT
(TASR) - Mesto Košice sa úspešne kvalifikovalo do 1. kola súťaže o prestížny titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013 odovzdaním projektu kandidatúry Ministerstvu kultúry SR. Prezentácia košického projektu pred 13- člennou medzinárodnou komisiou sa uskutoční 13. decembra v Bratislave. Výberová komisia po vypočutí všetkých deviatich kandidátskych miest bude rozhodovať 14. decembra o postupe do druhého kola, ktoré bude od januára do augusta 2008.

"Na projekte EHMK, ktorý začal od februára, pracovalo 120 ľudí," uviedol dnes pre TASR jeho manažér Marek Kolarčík. Boli medzi nimi experti v oblasti umenia, histórie, regionálneho rozvoja a cestovného ruchu z Košíc, ale aj celého Slovenska. Vzniklo aj 50 podporných kultúrnych podujatí, z ktorých viaceré boli úplne novými originálnymi projektmi, vyvinutými na podporu nového prístupu ku kultúre.
Ako spresnil Kolarčík, koncept s názvom Interface, logo a slogan kandidatúry sú postavené na komunikácii o kultúre, ktorá je prirodzenou súčasťou života všetkých ľudí. "Aktivity nie sú vytvorené len pre pasívneho diváka - aby prišiel a zatlieskal - ale aby sa aktívne zúčastnil na procese tvorby, čím sa kladie dôraz na interaktivitu. Projekt má ambíciu vo väčšej miere zapojiť do procesov tvorby vonkajšie prostredie mesta – jeho ulice, námestia a parky, vrátane sídlisk a jeho okrajových častí," dodal.
Obyvatelia, ale aj návštevníci sa v prípade víťazstva mesta môžu tešiť na úplne nové medzinárodné kultúrne podujatia v nových, resp. zrekonštruovaných priestoroch, ako sú bývalé kasárenské sklady kpt. Jaroša na Kukučínovej ulici, open air festivalové centrum na Bani Bankov, alebo na zrekonštruovaný a zastrešený amfiteáter. Do projektu je významne zapojený aj Košický samosprávny kraj prostredníctvom Programu Terra Incognita – projekt 4 historických ciest (gotická, železná, vínna a cisársko-kráľovská poštová cesta). Kandidatúru priamo podporuje všetkých 16 miest Košického kraja.
Celkové náklady projektu dosiahnu 2,5 miliardy korún, z čoho by malo priamo mesto spolufinancovať 500 miliónov korún a Košický samosprávny kraj 340 mililónov korún. Ïalšie finančné zdroje by mali v prípade víťazstva plynúť zo štrukturálnych fondov EÚ, štátneho rozpočtu, rozpočtov 16 miest Košického kraja. Významné zapojenie sa očakáva aj od súkromných sponzorov. Protihodnotou bude okrem novej kultúrnej infraštruktúry a špičkového medzinárodného programu výrazné zvýšenie zahraničnej návštevnosti, zlepšenie medzinárodného imidžu a mnoho kvalitných pracovných príležitostí v príťažlivom sektore kreatívneho priemyslu.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk