magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V Košiciach ďalší literárny večer NON poetry
@ Kultúra -> Literatúra      Nov 19 2007 - 11:42 GMT
Dňa 24. 11. 2007 sa v Košiciach o 18 00 hod. v priestoroch Rotundy na Zbrojničnej 6 uskutoční ďalší autorský večer NON poetry zorganizovaný vydavateľstvom Pectus. Ide o druhý literárny večer podporený mestom Košice, ktoré sa uchádza o titul Európske hlavné mesto kultúry v roku 2013. Partnermi projektu sú Škola úžitkového výtvarníctva, Fakulta umení Technickej univerzity a košická TV Naša.

Podujatie poskytne priestor pre prezentáciu mladých talentov, na ktorej sa tentoraz predstavia Zuzana Fapšová a Andrej Šeliga. Martin Cubjak, teoretik umenia a kurátor Múzea moderného umenia Andyho Warhola, uvedie performatívnu produkciu svojej skupiny Bettakarotén, ktorá hovorené slovo experimentálne spája s videoobrazmi. Hudobným hosťom večera je známa košická a undergroundová hudobná formácia Žena s blchou.

Cieľom týchto podujatí je oživenie košického literárneho života, vytvoriť príležitosti na prezentácie nielen renomovaných autorov. Ich špecifikom je multimediálne spájanie rôznych druhov umenia, ktorého účelom je obohatenie umeleckých skúseností diváka. Ide o nové alternatívy objavovania kvalitnej literatúry.

Na literárnom večeri sa predstaví Marek Vadas, víťaz ceny Anasoft Litera 2007, ktorá sa udeľuje za najlepšie slovenské prozaické dielo knižne vydané v predchádzajúcom kalendárnom roku. Úryvky prečíta z ocenenej knihy Liečiteľ (2006), ale aj z novo pripravovanej tvorby. Autorské čítanie bude obohatené o prezentáciu fotografií z jeho ciest po Afrike, ktorá bola inšpiráciou pre vznik tejto knihy. Ïalším hosťom je známy slovenský básnik a prozaik Radovan Brenkus, autor kontroverznej poviedkovej knihy Návraty pekla (2005), tvorca poetickej vlny novej gotiky, ktorý v próze využíva novoromantické postupy. Časť jeho tvorby, ktorá pozostáva i z troch básnických zbierok Pochod màtvych (1997), Rekviem v prachu (2002) a Romanca s bludičkou (2005), dosiaľ bola preložená do angličtiny, poľštiny, ruštiny, ukrajinčiny a bulharčiny.

Súčasťou večera bude prezentácia knihy poviedok Už nepíšete? od francúzskej autorky Laurence Cossé. Knihu, ktorá s podporou Ministerstva kultúry SR a Literárneho fondu práve vyšla v košickom vydavateľstve Pectus, predstaví verejnosti prekladateľka Vladimíra Komorovská. Laurence Cossé sa narodila v roku 1950 a do francúzskej literatúry vstúpila románom Južné komnaty (1981). Po dielach Milenkin prvý krok (1983), Veľké šťastie o 18.35 (1991) a Brat (1994) prišla na rad dráma Územie šialenkýň (1995). Za román Rúško tajomstva (1996) jej udelili cenu des Écrivains croyants (1996) a cenu Rolanda de Jouvenel de l'Académie francaise (1997). Ïalej vydala romány Manželka prvého ministra (1998), Národný majetok (2001) a Tridsiateho prvého augusta (2003). Zbierke poviedok Už nepíšete? (2006) udelila Francúzska akadémia literárnu cenu Prix de la Nouvelle.

Oliver Tomáš   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk