magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Mestské lesy aukciou dreva zvyšujú zhodnotenie drevnej suroviny.
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Nov 07 2007 - 06:48 GMT
(TASR) - Približne 10 % z celkovej ročnej ťažby 82 až 85 000 kubických metrov dreva predávajú košické Mestské lesy (ML) prostredníctvom aukcie, čo významne zvyšuje finančné zhodnotenie drevnej suroviny. Prvá zimná akcia ML začala dnes v ich expedičnom sklade v Malej Lodine v okrese Košice - okolie. Potrvá tri dni a lesníci na nej vystavili 300 m3 najkvalitnejších kusov.

Ide hlavne o jaseň, dub, buk, javor a čerešňu, uviedol pre TASR vedúci obchodného úseku ML Tibor Roth. Ako informoval, na aukcii očakávajú zástupcov vyše 20 obchodných subjektov zo Slovenska, ale aj Rakúska, Česka a Poľska. Drevo je vystavené a ociachované a ponuky vyhodnotia po skončení aukcie. Obchodníci ho kupujú hlavne pre nábytkárske firmy, ale cenený je aj javor na výrobu hudobných nástrojov.
Zhodnotenie dreva prostredníctvom aukcie je v ML v priemere za všetky dreviny o 2 000 a 2 500 Sk na m3 vyššie ako pri bežnom predaji. Podľa Rotha organizujú burzy dreva koncom a začiatkom roka, kedy sú porasty vo vegetačnom pokoji a v najlepšej kondícii. Na jún a júl pripravujú špecializovanú aukciu zameranú na dub.
Košické ML s výmerou 19 432 ha sú po viedenských druhým najväčším mestským majetkom v strednej Európe. Rozprestierajú sa v najvýchodnejšej časti Slovenského Rudohoria a Čiernej hory v nadmorskej výške 200 až 1 200 metrov. Od roku 1993 mesto hospodári na lesnom majetku prostredníctvom vlastného podniku Mestské lesy Košice, a. s.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606