magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

SPP rokuje s ENEX-om o využití geotermálnej energie pri Košiciach.
@ Aktuálne -> Región      Oct 17 2007 - 14:56 GMT
Slovenský plynárenský priemysel (SPP), a. s., ako majoritný akcionár spoločnosti Geoterm Košice, a. s., rokuje s islandskou spoločnosťou ENEX o podmienkach realizácie projektu využitia geotermálnej energie Košickej kotliny na vykurovanie mesta Košice.

Podľa riaditeľa sekcie stratégie, korporátneho rozvoja a obstarávania SPP Martina Bartošoviča preukázala spoločnosť ENEX relevantné skúsenosti s realizáciou geotermálnych projektov, skúsenosti s prevádzkou geotermálnych zariadení a možnosťami ich využitia v centrálnom zásobovaním teplom, ako aj technické skúsenosti a know-how, ktoré môžu byť využité v nasledujúcich etapách realizácie projektu.
"Projekt Geoterm sa tak posúva do fázy, kedy sa výrazné zníženie emisií znečisťujúcich látok, ako aj využívanie čistej obnoviteľnej energie v meste Košice postupne stáva realitou. Podľa plánov by dodávka tepla z tohto zdroja mohla byť realizovaná od roku 2009, respektíve 2010," uviedol dnes pre TASR Bartošovič. Dodal, že ENEX má v súčasnosti prístup ku všetkej dostupnej dokumentácii a podieľa sa na príprave technických riešení projektu. Bližšie informácie týkajúce sa strategického partnerstva zverejnia investori po uzavretí zmluvy.
Geoterm Košice je akciová spoločnosť s majoritným podielom SPP, ktorá je vlastníkom geotermálnych vrtov v lokalite Ďurkov, Svinica a Bidovce pri Košiciach. Výdatnosť tohto zdroja obnoviteľnej energie patrí medzi najväčšie v regióne strednej Európy. Na základe zmluvy o budúcej zmluve by mala byť odberateľom tepelnej energie z tejto lokality spoločnosť Tepláreň Košice (TEKO), ktorá je dodávateľom tepla pre mesto Košice. Spoločnosť Geoterm Košice je schopná dodať 2100 TJ tepelnej energie, čo predstavuje približne 50 % predaja spoločnosti TEKO. Doteraz bolo na tomto projekte preinvestovaných 372 miliónov Sk. V rámci tejto sumy boli použité aj prostriedky z fondu PHARE, a to 2 milióny EUR.
ENEX je konglomerát islandského energetického sektora, ktorý vlastní skupina islandských spoločností a organizácií. Jeho členovia majú za sebou desaťročia skúseností v oblasti rozvoja a využívania geotermálnej a vodnej energie v Európe, Amerike a Ázii. Enex má v súčasnosti na Slovensku viaceré aktivity v oblasti využívania geotermálnej energie a spolupracuje so slovenskými samosprávami vo Vranove nad Topľou, Trebišove, Sobranciach, Galante a ďalších.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk