magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Obce v slovensko-maďarskom pohraničí už na budúci rok spoja nové mosty
@ Aktuálne -> Región      Oct 12 2007 - 11:01 GMT
(TASR) - Obnova ipeľských mostov a budovanie infraštruktúry patrili k témam, ktorými sa dnes zaoberali účastníci siedmeho zasadnutia Medzivládnej slovensko–maďarskej zmiešanej komisie pre cezhraničnú spoluprácu v Košiciach.

"Ide o veľmi významný krok k spájaniu susedov nielen z hľadiska toho, že postavíme materiálny most, ale spájame aj ducha myšlienky a priateľstva," reagoval na margo obnovy ipeľských mostov štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Vladimír Čečot. Ako dodal, na zasadnutí bolo prijaté rozhodnutie vyzvať slovenskú vládu, aby prijala dohodu o výstavbe štyroch mostov cez rieku Ipeľ. "Do konca roku 2008 už majú byť hotové dva projekty mostov. Postupne pri nabiehaní financií sa budú stavať ďalšie dva mosty. Je to dobrá snaha na vytváranie konkrétnych ciest medzi našimi dvomi priateľskými krajinami," uviedol Čečot.

Prvé dva mosty cez prírodnú hranicu s Maďarskom by mali vyrásť v Peťove vo Veľkokrtíšskom okrese a v Rároši pri Lučenci. Dohoda medzi oboma krajinami by mala byť podľa Katalin Molnár z občianskeho združenia Pre obnovu ipeľských mostov podpísaná do konca októbra. "Budú to dva 12-tonové mosty pre osobné automobily a autobusy. Keďže už od januára sme členmi schengenského priestoru, odpadnú hraničné kontroly," informovala Molnár o budúcich 75-metrových mostoch, ktoré by mali byť sprístupnené v lete 2008.

V súčasnosti obyvatelia prihraničného regiónu využívajú hraničný priechod v Kalonde a v Slovenských Ïarmotách. V budúcnosti OZ plánuje obnoviť sedem z pôvodných 47 mostov cez rieku Ipeľ. V skutočnosti išlo o drevené lávky, vyrobené obyvateľmi prihraničných dedín. Tí istí obyvatelia v súčasnosti využívajú tri mosty. "Slovenské a maďarské dediny boli medzi sebou prepojené stále. Dediny Vrbovka je vďaka nefunkčnému mostnému prepojeniu slepou obcou. O priechody je veľmi veľký záujem. Pre turistov a cyklistov sú pripravené provizórne premostenia. Ostatní musia obchádzať k najbližšiemu mostu aj šesťdesiat kilometrov," dodala Molnár.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk