magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Štafetový beh vďaky, mieru a svornosti odštartuje 19. septembra.
@ Aktuálne -> Šport      Sep 11 2007 - 07:08 GMT
(TASR) - Niekoľko tisíc účastníkov 36. ročníka Štafetového behu vďaky, mieru a svornosti vyštartuje so symbolickým štafetovým kolíkom 19. septembra z Banskej Bystrice. Do cieľovej stanice v Kalinove v okrese Medzilaborce by mali doraziť po absolvovaní 380-kilometrovej trasy 23. septembra.

"Kalinov bola ako prvá obec na území vtedajšieho Československa 21. septembra 1944 zbavená nemeckých okupantov. Z tohto prvého miesta slobody sa oslobodenie šírilo celým územím Slovenska. Uvedomili sme si, že pri šírení slobody sa najviac angažovali mladí ľudia a tí majú prevahu aj v štafetovom behu. Aj takýmto spôsobom by sme chceli oživiť spomienku na oslobodenie a podporiť význam Slovenského národného povstania pre mladých ľudí," povedal Milan Sidor, organizátor podujatia.
V minulom roku sa behu zúčastnilo takmer 5000 bežcov zo 65 obcí a 15 miest, ktoré ležia na trase z Banskej Bystrice do Kalinova. Najstarší účastník, 84-ročný obyvateľ Spišskej Novej Vsi, v uplynulom ročníku zabehol 15 kilometrov. Najmladším účastníkom sa stal osemročný bežec z Prešova.
Zastávky behu sú rozdelené do piatich etáp. Súčasťou budú pietne akty a besedy s odbojármi a vojnovými veteránmi vo významných strediskách odboja, ako bolo Brezno, Nemecká, Pohorelá, Telgárt, Vernár či Tokajík, kde fašisti 19. novembra 1944 vystrieľali za pomoc partizánom všetkých mužských obyvateľov od 15 rokov. Zachránili sa len dvaja.
Štafetový beh vďaky, mieru a svornosti organizuje tradične prešovský Inštitút vzdelávania, umenia a športu ITAS v spolupráci s Komisiou pre mládež pri Ústrednej rade Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB), SZPB, Združenie slovanskej vzájomnosti, primátori, starostovia a riaditelia škôl.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606