magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Viac ako polovicu vecí vybavili sudcovia ÚS v prvom polroku 2007.
@ Aktuálne -> Región      Sep 04 2007 - 12:35 GMT
(TASR) - Ústavný súd (ÚS) SR pod vedením predsedníčky Ivetty Macejkovej ukončil v prvom polroku tohto roku 924 vecí. Sudcovia tak ukončili viac ako polovicu z celkového počtu 1810 nových a nevybavených vecí.

Prioritou predsedníčky, ktorá sa funkcie ujala 16. februára, bude i naďalej doriešenie volebných sťažností na komunálne voľby v roku 2006 a 36 starších vecí z rokov 2001 - 2005. Do konca roka by malo dôjsť k rozhodnutiu v kauze interrupcií, najstaršej veci nachádzajúcej sa na ÚS.
Predsedníčka ÚS pripúšťa, že po 15 rokoch od vzniku ústavy by bolo na zváženie zaoberať sa myšlienkou novelizovania niektorých ustanovení. Úlohou novelizovať Ústavu SR sa už zaoberá stála komisia Národnej rady SR pre Ústavu SR a rokovací poriadok Národnej rady SR.
"Je to komisia, kde sa nachádzajú odborníci z rôznych oblastí, aj ÚS tam má tiež svojho zástupcu. V poradí už bude tretie sedenie. Každý zo zástupcov si pripraví svoje predstavy v prípade, že sa budú nejaké články novelizovať. Stojí za zváženie, či by neprichádzalo do úvahy novelizovať niektoré články týkajúce sa právomoci a kompetencií ÚS, ale myslím si, že to je dlhodobý legislatívny proces," uviedla na dnešnej tlačovej konferencii Macejková.
Prieťahy v súdnom konaní tvoria takmer 38 percent z došlých vecí na súd. Extrémny nárast zaznamenal ÚS vo volebných sťažnostiach na neústavnosť a nezákonnosť volieb. Oproti roku 2002 došlo na ÚS o 100 sťažností viac, celkovo 139. Analýza nárastu volebných sťažností bude známa do konca roka.
Pri príležitosti 15. výročia prijatia Ústavy SR sa 6. a 7. septembra bude konať vedecká konferencia za účasti najvyšších štátnych predstaviteľov vo Východoslovenskej galérii v Košiciach.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk