magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Hniezdo chráneného orla krikľavého zničili pri Medzeve v okrese Košice-okolie
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Jul 16 2007 - 08:43 GMT
(TASR) - Strom, v ktorom hniezdil chránený orol krikľavý, vyrúbal v katastri mesta Medzev v okrese Košice - okolie neznámy páchateľ. Prirodzený biotop a obydlie chráneného opereného dravca zničil páchateľ od minuloročného júna v lesnom poraste v lokalite zvanej Pivring. Polícia začala trestné stíhanie za porušovanie ochrany rastlín a živočíchov, informovala dnes krajská policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová.

Podľa zoológa Východoslovenského múzea v Košiciach Miroslava Fulína má tento vták spoločenskú hodnotu 70 000 korún a v chránenom území sa môže zvýšiť jeho cena až na dvojnásobok.
Necitlivý zásah do orlieho biotopu objavil člen mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku Miroslav Dravecký. Podľa jeho pozorovaní orol krikľavý hniezdil v tejto lokalite približne 10 rokov. Ako informoval ochranár, majiteľ vyrúbal pás stromov a zoťal aj najvyššiu jedľu s orlím hniezdom. "O výskyte chráneného vtáka sú majitelia lesa obvykle informovaní a všetky zásahy v lokalite musia konzultovať so správou Národného parku Slovenský kras," pripomenul Dravecký.
Orol krikľavý má podľa ornitológov národný, ale aj európsky význam a je chránený podľa Bernského a Bonnského dohovoru.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606