magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Ochranári žiadajú poslancov, aby nepodporili rozširovanie košickej spaľovne.
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Jul 09 2007 - 08:24 GMT
(TASR) - Približne 1000 obyvateľov Košíc a blízkeho okolia sa za niekoľko dní podpísalo pod petíciu ochranárskych organizácií Abovská osa, Spoločnosti Priatelia Zeme (SPZ) a Sosna zameranú proti pripravovanému zvýšeniu množstva spaľovaných odpadov v košickej spaľovni spoločnosti Kosit.

Petíciu plánujú odovzdať ochranári vo štvrtok poslancom na rokovaní mestského zastupiteľstva, ktoré už vzalo 28. júna na vedomie priemyselný plán spoločnosti Kosit na rozšírenie kapacity a spaľovne a teraz má rozhodnúť aj o pripojení sa mesta k projektu ako 34-percentného akcionára.
Poslancom už rozposlali otvorený list, v ktorom ich vyzývajú plán nepodporiť, pretože podľa nich je rizikový, neekologický, neekonomický a navyše aj nesociálny.
"Firma Kosit tvrdí, že projekt robí hlavne pre to, aby mohla vyrábať viac energie, zvýšiť tým svoje príjmy a nezvyšovať poplatky za odpady. My hovoríme, že dlhodobú ekonomiku odpadového hospodárstva nevyrieši namontovanie jednej turbíny do spaľovne, ale zdravé trhové prostredie za ekologických kritérií," uviedol dnes na tlačovej konferencii v Košiciach predseda SPZ Ladislav Hegyi.
Približne miliardovú investíciu považujú ochranári za rizikovú pre zadlžené mesto a nevylučujú v nej aj zámer Kositu štyri a pol roka pre ukončením platnosti zmluvy Košíc s talianskym investorom, vtiahnuť mesto do projektu, a tým si ho dlhodobo zaviazať.
Ochranári poukazujú v otvorenom liste poslancom okrem ekologických rizík aj na skutočnosť, že k súčasnej kapacite jedného kotla v košickej spaľovni približne 75 000 ton ročne plánuje Kosit v prvej etape priemyselného plánu dať do prevádzky ďalší kotol s podobnou kapacitou a v druhej etape ešte tretí kotol na ďalších 120 000 ton. Podľa Hegyiho nereálne sú predpoklady Kositu zlepšiť efektívnosť spaľovaním kalov a biomasy, pretože jej ceny neustále stúpajú a kaly treba sušiť.
Plánovanú kapacitu rekonštruovanej spaľovne považujú environmentalisti za extrémne predimenzovanú a majú obavy, že odpad po možných legislatívnych zmenách v EÚ budú na Slovensko dovážať. Ochranári apelujú na mesto, aby išlo cestou triedenia a recyklácie komunálneho dopadu a nezaťažovalo sa úvermi. Upozorňujú, že ak nebude možné splácať investície zneškodňovaním veľkého množstva odpadov, ostane už iba možnosť vysokých poplatkov pre občanov a podnikateľov. Tvrdia, že spaľovňu nie je v súčasnosti potrebné rekonštruovať ani rozširovať, keďže nedávno ju modernizovali, spĺňa emisné limity a ani jediný kotol s kapacitou 80 000 ton ročne nie je naplnený.
Spoločnosť Kosit argumenty ochranárov proti rekonštrukcii spaľovne a jej využitiu na energetické účely odmieta ako neodborné a z hľadiska európskych trendov zastarané. Zásadne je napríklad proti tvrdeniu, že odpad budú na Slovensko pre predimenzovanú kapacitu kotlov dovážať. "Aj v stredu sme s ochranármi rokovali dve a pol hodiny, ale zdá sa, že sú nie sú prístupní racionálnym argumentom a ide im len o presadenie ich agendy za každú cenu," uviedol pre TASR hovorca Kositu Roland Bánhegyi.
Ak poslanci mestského zastupiteľstva vo štvrtok priemyselný plán Kositu schvália, bude sa mesto na investíciách podieľať úmerne svojmu akcionárskemu podielu v spoločnosti, dodala hovorkyňa Magistrátu mesta Košice Jana Geročová.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606