magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košice a Abaújszántó budú spolupracovať pri obnove vinárskych tradícií.
@ Aktuálne -> Región      Jun 21 2007 - 02:58 GMT
(TASR) - Pri obnovovaní vinárskych tradícií z čias tokajskej vínnej cesty bude spolupracovať mesto Košice a maďarské mestečko Abaújszántó. Predstavitelia oboch samospráv František Knapík a György Madár včera v košickom Uhorskom dvore podpísali dohodu, ktorá opäť obnoví úzky vzťah mesta s maďarskou oblasťou pri výrobe a predaji tokajského vína.

Súčasťou dohody je okrem iného vybudovanie samostatného košického vinárskeho územia v okolí Abaújszántó alebo výstavba spoločného Domu vína, ktorý by bol nielen symbolom košického tokajského spojenectva, ale i magnetom pre milovníkov vína a turistov.
Po niekoľkých storočiach sa tak opäť obnoví úzky vzťah mesta Košice s tokajskou oblasťou. V obci Abaújszantó, ktorá je od roku 1737 oficiálnou súčasťou vinárskej oblasti Tokaj-Hegyalja, a od roku 2002 tiež súčasťou svetového dedičstva, jestvujú silné väzby na Košice. Mesto tam vlastnilo od stredoveku vinice a vínne pivnice. Keď v rokoch 1880 a 1890 napadol tokajskú oblasť v okolí Abaújszantó mor, bolo to práve mesto Košice, ktoré na postihnutom území obnovilo vinohradníctvo.
Podľa historických prameňov v mestečku Abaújszantó na severovýchode Maďarska v minulosti dorábali kvalitný tokajský vinný mok vo viniciach patriacich Košiciam. Miestni obyvatelia ich dodnes nazývajú košické.
Pestovanie vína má v Košiciach dávne tradície, ktoré sa z veľkej časti viažu práve na tokajské vinice v dnešnom Maďarsku v okolí mestečiek Szantó, Szikszó, Forró, Garadna, Tálya, Tokaj a Abaújszántó.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606