magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Problematike vtáčej chrípky a pandémie chrípky je venované podujatie v Košiciach.
@ Aktuálne -> Región      May 30 2007 - 14:28 GMT
(TASR) - Problematike vtáčej chrípky a pripravenosti SR na možnú pandémiu humánnej chrípky je venované dvojdňové stretnutie odborníkov krízového manažmentu na všetkých úrovniach s medzinárodnou účasťou (MR, PR, ČR), ktoré sa začalo dnes odborným seminárom v Košiciach.

Pokračovať bude vo štvrtok rozsiahlym poľným cvičením Zádiel 2007 v obci Dvorníky - Včeláre v okrese Košice-okolie, kde si všetky zložky precvičia riešenie modelových situácií a súčinnosť pri likvidácii ohniska vtáčej chrípky. Zasadať bude v rámci cvičenia aj Pandemická komisia (PK) vlády SR.
Doteraz najrozsiahlejšie podujatie svojho druhu zorganizovalo v spolupráci s Krajským úradom v Košiciach Ministerstvo vnútra SR - Úrad civilnej ochrany, Ministerstvo zdravotníctva SR a Ministerstvo pôdohospodárstva SR.
Ako uviedol pre TASR tajomník PK Anton Tencer, tejto problematike sa Slovensko venuje intenzívnejšie od jesene 2005, kedy vznikla PK ako multirezortný orgán, koordinujúci všetky opatrenia, súvisiace s vtáčou chrípkou a možnou pandémiou chrípky.
Doteraz vyčlenila vláda na tieto opatrenia v zdravotníctve približne 700 miliónov korún.
"V tomto okamihu máme určených 59 lôžkových zdravotníckych zariadení na to, aby poskytovali starostlivosť chorým na chrípku," informoval počas seminára Tencer. Spresnil, že v týchto kapacitách je k dispozícii 30-tisíc postelí, ktoré by boli v prípade potreby reprofilované na infektologické medicínske odbory. Pripravené sú prvky krízového riadenia zdravotníctva a päť skladov materiálu. "Môžem povedať, že v rezorte sú realizované mnohé opatrenia, aby sme boli schopní v okamihu vyhlásenia pandémie chrípky Svetovou zdravotníckou organizáciou konať," dodal Tencer.
Podľa ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozefa Bíreša je epizotologická situácia vo výskyte vtáčej chrípky v SR stabilizovaná. Od vlaňajšieho februára, kedy sme zaznamenali prvé dva prípady, sa už u nás ochorenie u vtáctva nevyskytlo. V rámci EÚ už to podľa Bíreša nie je až také priaznivé, pretože vo februári tohto roku museli utratiť veľký počet kačíc a moriek v Maďarsku a Anglicku, napadnutých vysokopatogénnym vírusom vtáčej chrípky. Za posledné dva týždne sa vírus nižšieho stupňa objavil opäť v drobnochove v Anglicku, kde ochorela aj rodina drobnochovateľov, a potom aj u voľne žijúceho vtáctva v Taliansku.
Bíreš informoval, že o záveroch seminára a súčinnostného cvičenia Zádiel 2007 budú zástupcovia SR informovať na budúci týždeň na zasadnutí výboru Európskej komisie pre zdravie zvierat. Podľa neho je podujatie vhodne načasované na obdobie, keď je pokoj v migrovaní vtáctva, aby sme boli pripravení na jesenný čas jeho opätovného sťahovania. Je vhodné, že sa na seminári a cvičení zúčastňujú aj odborníci z Poľska, Maďarska a Čiech, pretože ak by sa vyskytla vtáčia chrípky u nás, podľa pravidiel EÚ sa vzťahujú ochranné opatrenia aj na susedné štáty, dodal Bíreš.
Čo sa týka humánnej chrípky, je epidemiologická situácia v tomto roku na Slovensku priaznivá, uviedol riaditeľ Úradu verejného zdravotníctva SR a hlavný hygienik Ivan Rovný. Odborníci však podľa jeho slov odporúčajú, aby sa čím viac ľudí dalo zaočkovať, pretože v prípade prenose vtáčej chrípky na človeka je priebeh ochorenia "nie až taký zložitý, ako u humánnej chrípky."
Organizáciu podujatia Zádiel 2007 zverili KÚ v Košiciach nie náhodne. Jeho krízový manažment ako prvý v SR v novembri 2005 zriadil monitorovacie stredisko pre vtáčiu chrípku a má bohaté skúsenosti s organizovaním medzinárodných podujatí o riešení krízových a mimoriadnych situácií.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk