magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košická Technická univerzita zvyšuje podiel financovania z mimoverejných zdrojov.
@ Aktuálne -> Školstvo      May 29 2007 - 13:52 GMT
(TASR) - Približne 28 percent z miliardového ročného rozpočtu získala vlani košická Technická univerzita (TU) z tzv. tretích zdrojov - grantových projektov, hospodárskej činnosti či prenájmov. Rektor Juraj Sinay to považuje za jeden z najvýznamnejších úspechov v histórii univerzity.

"Tento úspech vo viaczdrojovom financovaní potvrdzuje, že TU je stabilizovaná vysoká škola porovnateľná v oblasti financovania s vysokými školami vo vyspelých štátoch, kde sa podiel verejných financií a iných zdrojov pohybuje medzi 20 - 30 percentami," uviedol dnes Sinay na tlačovej konferencii k 55. výročiu založenia TU.
Informoval, že TU podľa posledného rankingového hodnotenia skončila na 704. mieste medzi 3000 svetovými univerzitami a ako druhá medzi slovenskými vysokými školami. Ako prvá v SR získala v roku 2005 certifikát kvality a v rámci Asociácie európskych univerzít sa tiež ako prvá podrobila vlani aj evaluačnému procesu.
Kým prvých absolventov TU v rokoch 1956 - 1957 bolo približne 100, vlani už prevzalo diplomy takmer 2300 poslucháčov deviatich fakúlt. Len za posledných päť rokov vychovala TU 10 343 vysokoškolsky vzdelaných ľudí v technických, ale už aj v humanitných odboroch. Na TU študuje v súčasnosti vyše 16 120 poslucháčov, pričom najväčší záujem je o ekonomickú fakultu a klesá hlavne počet študentov na hutníckej a stavebnej fakulte, čo je podľa Sinaya na škodu veci. Z celkového počtu poslucháčov absolvuje v priemere 40 percent.
Za významné z aktivít TU považuje Sinay tohtoročné zapojenie sa školy do projektu Údolie informačných technológií (IT Valley), ktoré patria spolu s materiálovým a technologickým výskumom medzi preferované odbory vo výskumnej profilácii školy. Medzi významné investície patrí Knižnično-informačné centrum s celkovým nákladom 190 miliónov korún, ktoré začali budovať v roku 2005 s termínom ukončenia 2009.
Podľa prvého prorektora a novozvoleného rektora Antona Čižmára, ktorý sa ujme funkcie v auguste, je víziou TU okrem iného naďalej zvyšovať podiel viaczdrojového financovania a v najbližších 5 - 7 rokoch aj budovanie špičkových vedecko-výskumných tímov na úkor ich počtu.
Päťdesiatpäťročná košická TU, ktorá oslavuje aj 25 rokov partnerstva s Bergskou univerzitou v nemeckom Wuppertali, pripravila k výročiam početné kultúrno-spoločenské podujatia. Vyvrcholia 1. júna slávnostným zhromaždením akademickej obce v aule maxima za účasti ústavných činiteľov. Konať sa budú rôzne sprievodné akcie, medzi nimi aj medzinárodný seminár o mobilite študentov. Vystúpi na ňom aj slovenský eurokomisár a absolvent TU Ján Figeľ, ktorý je zakladateľom a predsedom univerzitného ALUMNI klubu. Ten združuje 50 absolventov školy, ktorí sú na významných postoch v hospodárskej a spoločenskej sfére.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk