magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V Košiciach otvorili koordinačné centrum pre marginalizované skupiny.
@ Aktuálne -> Školstvo      May 29 2007 - 13:15 GMT
(TASR) - Koordinačné centrum komunitných a osvetových aktivít (KOCKA) Košického samosprávneho kraja (KSK) oddnes otvorilo svoje priestory pre organizácie, občianske združenia a aktivistov v oblasti pomoci marginalizovaným skupinám obyvateľov.

Cieľom projektu v hodnote 250 tisíc korún je metodickou, komplexnou informačnou, poradenskou a konzultačnou činnosťou, podporovať aktivity a napomáhať pri realizácii rozvojových projektových zámerov.
Prvou aktivitou by mali byť vzdelávacie semináre na rôzne témy, týkajúce sa okrem iného aj prípravy europrojektov.
"Zatiaľ žijeme zo zdrojov KSK. Postavili sme informačný portál, pripojenie na internet prístupné každému. Vytvárame knižnicu, začíname oslovovať občianske združenia a ďalšie organizácie, ktoré by nám do knižníc mohli dať dokumenty, ktoré potrebujeme. Ďalším našim krokom bude vytvorenie zložitejších nástrojov a to sú okresné rady a krajská rada," informoval Dušan Šlosár, koordinátor centra.
Najpočetnejšou a najviac sociálne ohrozenou skupinou sú podľa predsedu KSK Zdenka Trebuľu Rómovia. Len v Košickom kraji ich žije viac ako polovica. Z celkového počtu 450 tisíc Rómov žijúcich na Slovensku ide o 250 - 260 tisíc Rómov. "Spomedzi krajov patríme k špičke v riešení rómskej problematiky. KSK ako prvý zriadil špecifický poradný orgán Odbornú radu Rómov. KOCKA by sa mala stať centrom nielen pre Košický, ale i Prešovský a Banskobystrický samosprávny kraj," povedal Trebuľa.
Doteraz pracovníci koordinačného centra oslovili vyše 100 organizácií a občianskych združení zaoberajúcich sa marginalizovanými skupinami obyvateľov. "O spoluprácu a pomoc už prejavili záujem desiatky občianskych združení (OZ), medzi inými aj OZ Partnerstvo Rómov Zemplína či Lokálne partnerstvo sociálnej inklúzie v Spišskej Novej Vsi a v Gelnici," doplnila projektová koordinátorka KOCKY Silvia Hricková.
Všetky služby a priestory koordinačného centra KOCKA, ktoré sídli v priestoroch Miestneho úradu košickej Mestskej časti Staré Mesto, sú pre potreby organizácií a občianskych združení poskytované bezplatne, každý pracovný deň.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk