magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

KSK a tri župy v severnom Maďarskú realizujú program inovačnej stratégie NORRIS.
@ Aktuálne -> Región      May 18 2007 - 09:17 GMT
(TASR) - Spolu 703 450 EUR získal z EÚ Košický samosprávny kraj (KSK) a 3 župy severného Maďarská na realizáciu spoločného projektu NORRIS, zameraného na tvorbu regionálnej inovačnej stratégie.

Ako informovali včera v Košiciach jeho realizátori na konferencii Inovácia bez hraníc, projekt rozvrhli na obdobie jún 2005 až január 2008. "Na konci bude cestovná mapa, ktorá nám povie, akým spôsobom chceme v oboch regiónoch podporovať rozvoj inovácií. Pôjde predovšetkým o oblasť strojárstva, drevospracujúceho priemyslu, informačných technológií, ale predovšetkým obnoviteľné zdroje energie," uviedol vedúci odboru regionálneho rozvoja KSK Peter Ťapák.
V súčasnosti sa realizujú na Slovensku desiatky projektov regionálnej inovačnej stratégie, ale NORRIS je jedinečný tým, že ide o cezhraničnú spoluprácu dvoch susediacich regiónov.
Podľa maďarského koordinátora projektu Daniela Kuttora je doterajšia kooperácia na dobrej úrovni. Účastníci projektu očakávajú, že sa ním podarí obnoviť ekonomický význam regiónu a jeho centier Košice a Miškovec.
Doterajším výsledkom je okrem iného ekonomická a technologická analýza oboch susediacich území, ich možností a vízií. Účastníci pilotného projektu vychádzajú z toho, že doteraz sú hnacím motorom oboch ekonomík zahraničné investície, ale pripravujú sa na obdobie vlastných technologických a výrobných inovácií tak, aby pridaná hodnota ostala v materských krajinách, dodal Ťapák.
Do projektu NORRIS v rámci 6. rámcového programu EÚ sa okrem regionálnych samospráv zapojila aj košická Technická univerzita, Univerzita v Miškovci, Regionálny politický a technologický ústav v rakúskom Grazi a ďalší partneri, vrátane Španielska.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk