magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Ekologickí aktivisti prišli podporiť inšpektorov v Košiciach.
@ Aktuálne -> Životné prostredie      May 10 2007 - 08:59 GMT
(TASR) - Tichou demonštráciou pred budovou Inšpektorátu životného prostredia (IŽP) v Košiciach dnes vyjadrilo podporu tunajším inšpektorom približne 20 ekologických aktivistov. Inšpektori majú rozhodnúť o zákonnosti ťažby kalamitného dreva v Tichej a Kôprovej doline. Podľa slov aktivistov sú na inšpektorov vyvíjané politické tlaky a s výsledkami jednotlivých kontrol sa neoprávnene manipuluje.

Na prípade pracujú traja inšpektori IŽP v Košiciach vrátane vedúcej odboru inšpekcie ochrany prírody a krajiny, ktorým ochranári vyčítajú absenciu návštev v Tichej a Kôprovej doline. "Do dnešného dňa nemali pracovníci inšpekcie možnosť sa na vlastné oči presvedčiť, či k tomu poškodeniu došlo, alebo nedošlo," uviedol Juraj Smatana zo združenia EKOFÓRUM.
Vedúca odboru inšpekcie ochrany prírody a krajiny IŽP v Košiciach Magdaléna Vodzinská však oponovala: "Boli sme tam, keď sme začínali výkon štátneho dozoru 13. apríla. Okrem toho spolupracujeme so Štátnou ochranou prírody, ktorá monitoruje stav sústavne každý deň. Máme k dispozícii ich výsledky. Včera som dostala ďalšie mapové podklady," povedala.
Podľa slov Smatanu sú podklady od pracovníkov Štátnej ochrany prírody menené. "Sto sedemdesiat pracovníkov Štátnej ochrany prírody podpísalo list, v ktorom tvrdia, že nimi vypracované odborné podklady boli menené. Práve v nich sa konštatovalo, že ťažbou dreva došlo k poškodeniu vzácnych chránených druhov rastlín a živočíchov, ale od Štátnej ochrany prírody vyšli podklady, že k porušeniu prírody v Tichej a Kôprovej doline nedošlo. Preto sme prišli podporiť inšpektorov, aby mohli rozhodovať nezávisle bez politických tlakov. Podľa otvoreného listu ochranárov tlaky vyvíja novodosadené vedenie Štátnej ochrany prírody a riaditeľ Tatranského národného parku. Sme tu, aby sme podporili odvážnych pracovníkov, ktorí začali signalizovať, že tu nie je niečo v poriadku," dodal Smatana.
"Inšpekcia doteraz vykonala značný kus práce. Každý deň monitorujeme stav. Výsledok by mal byť známy už čoskoro," dodala Vodzinská, ktorá vylúčila akékoľvek politické tlaky na inšpektorov a prisľúbila v poradí druhú návštevu dotknutého územia, kde bola rozhodnutím IŽP v Košiciach 26. apríla pozastavená ťažba kalamitného dreva.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606