magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Obec Kechnec hľadá zdroje na výstavbu Integrovanej európskej školy.
@ Aktuálne -> Región      Apr 13 2007 - 08:48 GMT
(TASR) - Obec Kechnec plánuje v južnej časti katastra postaviť Integrovanú európsku školu (IEŠ) s cieľom vytvoriť podmienky na prípravu kvalifikovaných odborníkov podľa potrieb tamojšieho Priemyselného parku (PP), kde sa už etablovalo 13 zahraničných a domácich investorov. Myšlienku podporili dnes na pracovnom stretnutí zástupcovia investorov, samosprávnych orgánov i vysokých škôl.

Podľa vedúceho odboru školstva Košického samosprávneho kraja Štefana Kandráča IEŠ v Kechneci je jednou z možností ako riešiť rozvoj odborného školstva v kraji. Regionálna samospráva je ochotná za určitých podmienok projekt podporiť a participovať na ňom, dodal. Ako uviedla pre TASR zástupkyňa Krajského školského úradu v Košiciach Anna Racková, pri zaraďovaní do siete škôl sú ochotní metodicky pomôcť pri tvorbe učebných osnov a plánov školy.
Starosta Kechneca Jozef Konkoly informoval, že obec už investovala v prvej etape prípravy školy do projektovej dokumentácie vyše 19 miliónov korún a hľadá ďalšie zdroje pre druhú etapu výstavby.
Podľa zámeru IEŠ v Kechneci by vytvorila podmienky na vzdelávanie v cudzom jazyku pre študentov, ako aj rodiny zahraničných investorov, vzdelávanie na medzinárodnej úrovni pre celý okolitý región a rozvinutie cezhraničnej spolupráce s blízkou Maďarskou republikou. Žiak školy by mal možnosť začať už od materskej školy a v rámci jednej inštitúcie pokračovať až po univerzitný typ štúdia. Vedenie školy by úzko spolupracovalo s jednotlivými firmami z PP Kechnec a odborní pracovníci firiem by mali príležitosť participovať na učebnom procese školy. Firmy by zároveň poskytli aj technologické vybavenie. Súčasťou vzdelávania by boli výmenné pobyty študentov, ktoré by škola realizovala v partnerstve s podobnými školami v zahraničí. Zameranie školy by malo byť viac praktického, ako teoretického charakteru.
Podľa ambiciózneho projektu v komplexe školy budú viacúčelové učebne, laboratóriá pre výskum, bazén so saunou, kuchyňa s jedálňou pre 800 až 1000 stravníkov, internát pre študentov, bezbariérové vstupy, telocvičňa a ďalšie športoviská, materská škola, knižnica a počítačová miestnosť, ambulancia lekára pre deti a dorast s centrálne parkovisko.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk