magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Jediné hniezdisko lyžičiara bieleho na Slovensku je ohrozené.
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Mar 29 2007 - 02:59 GMT
(TASR) - Chránené vtáčie územie (CHVÚ) Senné - jediné hniezdisko lyžičiara bieleho na Slovensku a ďalších vzácnych druhov vodných vtákov je ohrozené intenzívnym chovom rýb v priľahlom rybníku. ChVÚ Senné zahŕňa Národnú prírodnú rezerváciu (NPR) Senné, sústavu rybníkov Senné - Iňačovce a okolité lúky. Mnohé z chránených vtáčích druhov hniezdia aj na rybníkoch, ktoré sú primárne určené na produkciu rýb. "Ďalšie prežitie lyžičiara bieleho, volaviek bielych či čoríkov bahenných v tomto území bude v budúcnosti závisieť od toho, ako sa podarí skĺbiť záujmy ochrany prírody s intenzívnym chovom rýb," povedal manažér CHVÚ Senné Ján Uhrín.

Štátna ochrana prírody SR, SOS/BirdLife Slovensko, zástupcovia dotknutých obcí, poľovníci a Zemplínske múzeum sa rozhodli zachrániť najvýznamnejšiu lokalitu pre hniezdenie vzácneho vodného vtáctva na Slovensku.
Cieľom projektu LIFE Ochrana Chránených vtáčích území Senné a Medzibodrožie na Slovensku je výkup 50 hektárov podmáčaných lúk, čo by malo zabezpečiť prípravu nových hniezdnych a potravných možností pre vodné vtáky na lúkach v okolí rybničnej sústavy. Súčasťou projektových aktivít je aj oprava presakujúcej hrádze v NPR Senné.
Celkový rozpočet projektu je viac ako 1,3 mil. eur (43,68 mil. Sk). Polovicu nákladov hradí Európska komisia. Druhú polovicu rozpočtu pokrývajú slovenskí partneri. Projekt potrvá do novembra 2010.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606