magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Ženský zákon J.G. Tajovského sa vracia na dosky ŠD v Košiciach.
@ Kultúra -> Divadlo      Mar 21 2007 - 13:14 GMT
(TASR) - Po približne polstoročí sa na dosky košického Štátneho divadla (ŠD) vracia slovenská divadelná klasika - Ženský zákon od Jozefa Gregora Tajovského. Hru v réžii Matúša Oľhu a dramaturgii Martina Gazdíka uvedú v premiére 23. marca.
"Ctím si autora a pokúsil som sa na základe jeho
pôvodného textu, ktorý vyšiel v Slovenských pohľadoch v roku 1900, dospieť k pôvodine hry. Znamená to odbúrať takzvané komické nánosy, ktoré tam tvorcovia postupne dodávali a vrátiť sa k istému kresťanskému posolstvu hry," uviedol Oľha dnes na tlačovej konferencii. Podľa jeho slov má Tajovského Ženský zákon univerzálny rozmer - je o medziľudských vzťahoch a generačnom probléme. Oľha je spolu so šéfom činohry Jozefom Úradníkom presvedčený, že diváci sa potešia, keď hru nájdu v repertoári divadla.

Za atrakciu nového košického naštudovania Ženského zákona považuje Gazdík pôvodnú reč a dialógy, so syntaxou a lexikou ktorých sa museli popasovať aj samotní herci.
Pri jednej z kľúčových postáv hry - Mary bude chýbať ako alternujúca herečka ¼uba Blaškovičová, ktorú Oľha z inscenácie vylúčil. "Považujem to za svoje legitímne právo. Vznikli isté problémy počas prípravy hry, ktoré som sa napokon rozhodol riešiť týmto spôsobom a považujem to za vnútorný problém divadla," uviedol Oľha. Podobne sa vyjadril aj šéf činohry Jozef Úradník.
Podľa Blaškovičovej neboli dôvody jej vylúčenia z inscenácie umelecké, ale neochota režiséra zohľadniť objektívne dôvody, ktoré narušili jej účasť na skúškach. Vo vyjadrení pre TASR pripustila, že na jednu z nich prišla nepripravená, čo vysvetlila rodinnými problémami.
Prvý raz inscenovali Ženský zákon v Košiciach v roku 1945 v réžii vtedajšieho riaditeľa divadla Janka Borodáča, ďalší riaditeľ Andrej Chmelko hru naštudoval v roku 1959.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk