magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Živnostníci chcú viac práv v novom Zákonníku práce.
@ Aktuálne -> Región      Mar 21 2007 - 09:09 GMT
(TASR) - Živnostníci sú za to, aby novelizovaný Zákonník práce vo väčšej miere zohľadnil ich práva, ako je to u zamestnancov. "Chceme, aby nás Zákonník práce poznal. Samostatne zárobkovo činné osoby sú v súčasnosti diskriminovanou skupinou občanov," uviedol dnes pre TASR predseda košickej Krajskej zložky Slovenskej živnostenskej komory Ervína Boháčika. Týka sa to napríklad dovoleniek či rekondičných pobytov, na ktoré majú zamestnanci zo zákona nárok.

Nový Zákonník práce by mal jednoznačne určiť, čo je to závislá práca, aby sa nevyskytovali v praxi anomálie, keď pokladníčka v hypermarkete pracuje ako živnostníčka. Ak živnostník pracuje pre zamestnávateľa, ide o obchodný vzťah, tvrdí Boháčik.
Obavy zamestnávateľov zo zvýšenia nezamestnanosti po vládou navrhovanej novelizácii Zákonníka práce by bolo možné podľa jeho názoru riešiť nižšími odvodmi. Veľkí zamestnávatelia často hovoria o živnostníkoch bez toho, aby poznali a tlmočili ich názory.
Živnostníci však majú obavy zo schváleného zákona o tripartite a v rámci neho aj nepriamej novely zákona o kolektívnom vyjednávaní. "Týka sa to prenesenia záväzkov vyššej kolektívnej zmluvy, ktoré vyjednajú odborári, aj na malých živnostníkov, ktorí zamestnávajú len niekoľkých ľudí a budú musieť len z vôle odborárov zvyšovať mzdy a tým aj odvody," dodal Boháčik.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk