magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Budúci umeleckí kováči môžu využívať zrekonštruovanú kováčsku dielňu.
@ Aktuálne -> Región      Mar 13 2007 - 12:26 GMT
(TASR) - Zrekonštruovanú kováčsku dielňu môžu oddnes využívať študenti Stredného odborného učilišťa (SOU) stavebného na Ostrovského ulici v Košiciach. Jej modernizáciu podporil zriaďovateľ učilišťa - Úrad Košického samosprávneho kraja sumou 300 tisíc korún. "V kováčskej dielni pribudli dve vyhne s elektrickým odsávaním spalín a elektrický buchar," informovala riaditeľka SOU stavebného Elena Tibenská.

Zrekonštruovaná kováčska dielňa bude slúžiť umeleckým kováčom. "Žiaci v nej budú prenikať do tajov remesla, zhotovovať umelecky kované mreže, vešiakové steny či ruže. Študenti získali so svojimi výrobkami už nejedno ocenenie v rámci stredoškolskej odbornej činnosti, obdivovali ich aj návštevníci mnohých výstav i Dní mesta Košice," dodala Tibenská.
V tomto školskom roku na SOU stavebnom študuje 1001 žiakov. Zvlášť atraktívne a v rámci kraja ojedinelé sú odbory umelecko-remeselné spracovanie dreva a umelecko-remeselné spracovanie kovov, na ktoré prijímajú na základe talentových skúšok. Najbližšie sa uskutočnia 27. a 28. marca. K atraktívnosti štúdia nemalou mierou prispieva veľký záujem o umeleckých drevárov a kováčov vo vyspelých krajinách Európy i v zámorí.
SOU stavebné sa počas svojej sedemročnej existencie zaradilo medzi najväčšie moderne vybavené výchovno-vzdelávacie zariadenia na Slovensku. Učilište internátneho typu sa dostalo aj do európskej databázy stredných škôl. Popri širokej škále trojročných učebných stavebných odborov nechýbajú ani štvorročné študijné, po ukončení ktorých absolventi získajú maturitné vysvedčenie i výučný list.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk