magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V noci zo soboty na nedeľu nastane úplné zatmenie Mesiaca
@ Aktuálne -> Rôzne      Mar 02 2007 - 12:35 GMT
(TASR) - V noci zo soboty na nedeľu nastane úplné zatmenie Mesiaca. Bude prvé v tomto roku a v prípade jasnej oblohy pozorovateľné počas celej fázy, keď sa Mesiac bude postupne ponárať do tieňa Zeme a vychádzať z neho.

Úkaz potrvá 3 hodiny a 42 minút, začne sa v sobotu 3. marca o 22.30 hod. a skončí v nedeľu 4. marca o 02.12 hod. Budú ho môcť pozorovať obyvatelia celej Európy. Na rozdiel od zatmenia Slnka je zatmenie Mesiaca viditeľné z celej pologule, ktorá má v danej chvíli Mesiac nad obzorom.
Fáza úplného zatmenia alebo totality nastane 16 minút pred polnocou a potrvá viac ako hodinu. Ani vtedy nebude Mesiac celkom tmavý. Počas úplného zatmenia má oranžovo-červené sfarbenie, čo spôsobuje ohyb a rozptyl slnečného svetla v zemskej atmosfére.
Ïalšie úplné zatmenie Mesiaca nastane 28. augusta 2007, ale z Európy nebude pozorovateľné. Šancu opäť vidieť tento úkaz budú mať obyvatelia Slovenska o rok - 21. februára 2008.
V prípade zamračenej oblohy nad Slovenskom odporúčajú astronómovia pozrieť si zatmenie v priamom prenose na internete. Záujemcovia nájdu informácie a odkazy na stránke www.astro.sk/news/ Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied v Tatranskej Lomnici.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk