magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košice pokračujú v príprave na súťaž o titul Európske hlavné mesto kultúry
@ Aktuálne -> Región      Feb 16 2007 - 08:29 GMT
(TASR) - Približne 100 odborníkov bude pracovať v piatich expertných skupinách, ktoré v príprave na kandidatúru v súťaži o titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013 vytvorilo mesto Košice.

Do tvorby projektu, ktorý má obsiahnuť kultúru v tom najširšom slova zmysle, chce mesto zapojiť čo najširšiu verejnosť. "Predpokladáme viacero foriem ako sú workshopy, diskusné fóra a stretnutia hlavne mladých ľudí, pretože s nimi chceme v dlhodobom horizonte rátať ako s dobrovoľníkmi pri realizácii projektu," uviedol dnes na prezentácii primátor Košíc František Knapík. Podľa neho majú Košice veľký potenciál, aby v súťaži obstáli. Zrenovované je historické jadro mesta, koná sa v ňom už viacero tradičných podujatí medzinárodného významu, pôsobia tu viaceré významné kultúrne inštitúcie a umelecké osobnosti. Mesto je známe svojím ekumenickým rozmerom i príkladným spolunažívaním menšín.
Projektový manažér košickej kandidatúry na EHMK Marek Kolarčík k časovým údajom spresnil, že projektový tím má úlohu vypracovať prvú verziu projektu do polovice novembra 2007. Ak Košice v konkurencii 12 až 13 kandidátov postúpia v národnej súťaži do užšieho výberu, potrebné bude dopracovať definitívny projekt do augusta 2008.
Ako informoval Kolarčík projekt EHMK možno prirovnať rozsahom a významom k takým podujatiam ako sú olympijské hry, či výstavy EXPO. Víťaz súťaže musí pripraviť 250 - 300 podprojektov a približne 1000 podujatí. Návrhy bude hodnotiť 13-členná medzinárodná komisia. Priemerne náklady na program predstavujú podľa doterajších skúseností približne 40 miliónov eur, pričom približne 50 - 60 percent financujú národné vlády, 20 percent mestské zastupiteľstvá, 20 percent regionálne vlády, 10 percent sponzori a dve percentá EÚ.
V roku 2013 bude vládnuť európskej kultúre jedno slovenské a jedno francúzske mesto.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk