magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

O bronzové sochy Lenina a Gottwalda nemá nikto záujem.
@ Rozhovory a reportáže      Feb 15 2007 - 06:12 GMT
Kedysi nedotknuteľní, dnes takmer úplne zabudnutí. Mená bývalých komunistických bossov zapadli dávno prachom. Presne tak ako ich majestátne bronzové sochy, ktoré pred rokom 1990 „zdobili“ takmer každé slovenské mesto. Dnes si už na ne temer nikto nespomenie. Blížiaci sa dátum v minulosti významného komunistického sviatku – Víťazného februára, resp. Februárového víťazstva pracujúceho ľudu, je vhodnou príležitosťou na to, aby sme si trocha prevetrali pamäťové bunky...

V Košiciach stáli hneď dve bronzové sochy v nadživotnej veľkosti – pomník prvého československého robotníckeho prezidenta (inak vyučeného stolára) Klementa Gottwalda na začiatku Hlavnej ulice (neďaleko súčasnej plastiky košického erbu) a socha vodcu sovietskeho proletariátu Vladimíra Iľjiča Lenina pred krajským sídlom Komunistickej strany Československa (tzv. Bielym domom, dnes sídlom Magistrátu mesta Košice) na Triede SNP č. 42 na Terase. Lenin pobudol na svojom mieste len veľmi krátko. Jeho sochu odhalili 4. novembra 1987 a spolu s Gottwaldovou, ktorá dominovala centru mesta od 6. apríla 1975, ich po zmene režimu obe odstránili v priebehu roka 1990. Odvtedy „odpočívajú“ v depozitoch Východoslovenského múzea, starostlivo ukryté pred zrakmi domácich i zahraničných zvedavcov.

Ich odstráneniu predchádzali celkom zaujímavé udalosti. „Zamatoví revolucionári“ najprv Gottwaldovu sochu zamotali do čierneho igelitu a neskôr ju zadebnili drevenými doskami, len aby nedajbože nenabúrala revolučné odhodlanie más zvrhnúť nenávidený komunistický režim... S Leninom sa až tak nemaznali, jednoducho ho „obesili“ na oceľové lano pristaveného žeriava, vytrhli zo základov v kamennom podstavci (ten, mimochodom, stojí pred Bielym domom dodnes a vynachváliť si ho nevedia najmä skejtbordisti) a bolo po paráde i po vodcovi proletariátu! Niečo podobné sa odohralo o trinásť rokov neskôr v Iraku, keď zvrhli režim Saddáma Husajna i jeho megasochu v Bagdade. Akurát s tým rozdielom, že my sme si tie naše sochy nezničili, ale pekne krásne odpratali do múzejných depozitov.

To, že sú tam už takmer dve desaťročia, je však skutočne veľká škoda. Nie z ideologického, ale z čisto pragmatického a najmä ekonomického hľadiska. Kým v cudzine už roky fungujú špeciálne múzeá, v ktorých artefakty z čias komunizmu zarábajú celkom slušné peniaze, u nás nič podobné neexistuje. A to aj napriek tomu, že exponátov je viac ako dosť. Mesto nad zriadením akéhosi múzea komunizmu neuvažuje a o nič podobné zatiaľ neprejavil záujem ani samosprávny kraj. Pritom všade v zahraničí ide o raritné múzeá, ktoré sa na nedostatok (najmä zahraničných) návštevníkov veru nemôžu sťažovať. Ako napríklad v Prahe Na Příkopě, kde v paláci Savarin úspešne funguje originálne Muzeum komunismu.

Čo bude s košickými sochami súdruhov Lenina a Gottwalda dnes naozaj nikto nevie. Krátko po „nežnej“ sa ozval záujemca, ktorý ich chcel obe kúpiť. Predaj sa však napokon nepodaril. O bronzové monumenty odvtedy nikto neprejavil záujem.

„Ako sochára ma mrzí, že sú ukryté pred zrakmi ľudí. Na druhej strane ma však teší, že neboli zničené ako mnoho iných diel z tej doby. Ale sú aj také, ktoré dopadli lepšie ako naše, košické. Napríklad taký popradský Lenin, ktorý je dnes vystavený v USA,“ hovorí autor šesťmetrovej sochy V. I. Lenina, akademický sochár Arpád Račko, ktorý tak trochu závidí svojmu kolegovi Emilovi Venkovovi, tvorcovi popradského monumentu. Ten dokončil svojho Lenina o rok neskôr ako Račko, v roku 1988, takže aj Popradčania mohli „obdivovať“ jeho dielo len niekoľko mesiacov. V roku 1993 kúpil sedemtonovú bronzovú sochu istý Lewis Evan Carpenter, ktorý učil v Poprade angličtinu, a nechal si ju dopraviť domov do Seattlu v štáte Washington. Peniaze na kúpu (13 000 dolárov) a najmä na dopravu sochy loďou za more (tá stála vyše dvakrát viac ako samotný pamätník, až 28 000 USD) získal tak, že založil svoj dom. O rok neskôr však zahynul pri automobilovej nehode a zadlžená rodina preto uvažovala o predaji sochy s tým, že nový majiteľ ju môže roztaviť a takto získaný bronz použiť na iné účely. Sochu napokon pomohol zachrániť miestny umelec Peter Bevis. Už pár rokov stojí na rohu Evanston Avenue North a North 36th Street v kontroverznej štvrti Fremont.

Marián Gladiš
Foto: autor a internet (socha V. I. Lenina vo Fremonte)   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606