magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košický Senior Dom plánuje tréningy pamäte umožniť na celom východnom Slovensku
@ Aktuálne -> Región      Jan 30 2007 - 08:50 GMT
(TASR) - Trénovanie pamäte patrí k efektívnym nástrojom zvyšovania sebestačnosti a predåženia nezávislosti seniorskej populácie. Česká i Slovenská republika pritom patria ku krajinám, ktoré budú v blízkej budúcnosti čeliť problémom vyvolaným disproporciou medzi nízkou pôrodnosťou a rapídne sa zvyšujúcim počtom starobných dôchodcov v populácii.

Aj tieto argumenty odzneli na dnešnej prezentačnej prednáške k pilotnému projektu tréningov pamäte, ktoré na východnom Slovensku plánuje realizovať Senior Dom. Táto košická nezisková organizácia pozvala do Košíc špecialistku na seniorské vzdelávanie Danu Steinovú z pražského Centra pre trénovanie pamäte EURAG (European Federation of Older Persons) a Erica Reida z Veľkej Británie, ktorý donedávna predsedal britskému zväzu dôchodcov.
Prvé konkrétne tréningy pre záujemcov už od polovice marca začnú v Košiciach viesť dve vyškolené pracovníčky tamojšieho Psychosociálneho centra. V budúcom roku by sa na východe Slovenska mali pod vedením medzinárodného školiaceho tímu začať už aj kurzy pre trénerov pamäte. Tie sú určené hlavne pre pracovníkov ústavných zariadení, domovov či klubov dôchodcov, aktivistov pracujúcich so seniormi ale aj pre pracovníkov knižníc, ktorí tak môžu rozšíriť svoje služby pre verejnosť. "To, že sa Senior Dom rozhodol v takom celoplošnom meradle presadzovať trénovanie pamäte a že na budúci rok budeme celoplošne školiť aj trénerov pamäte pre východné Slovensko, je myslím neobvyklý počin v celosvetovom meradle. Doposiaľ sa totiž nikde vo svete nestalo, že by sa nejaký región rozhodol, že si vyškolí trénerov pamäte a že tým seniorská populácia bude mať možnosť kurzy absolvovať," uviedla Steinová.
Pripomenula prognózy, podľa ktorých aj v SR budú dôchodcovia v roku 2040 tvoriť až 40 percent populácie. "Pri nízkej pôrodnosti je veľké nebezpečenstvo, že sa spoločnosť nedokáže postarať o svojich seniorov. Trénovanie pamäte je jeden z faktorov, ktorý pozitívne ovplyvňuje oddialenie nástupu demencie. To sa môže výrazne prejaviť nielen v sebestačnosti seniorov ale aj v tom, že kraj ušetrí pri nákladoch na ich starostlivosť. Nehovoriac o tom, že sebavedomí seniori sú oveľa ochotnejší podeliť sa o svoj existujúci potenciál so spoločnosťou. Takže napokon to môže byť na prospech celého regiónu," dodala Steinová.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk