magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košice sa začali pripravovať na súťaž o titul Európske hlavné mesto kultúry 2013
@ Aktuálne -> Región      Jan 12 2007 - 12:49 GMT
(TASR) - S prípravami na národnú i medzinárodnú súťaž o titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) pre rok 2013 začala samospráva Košíc.

Mesto vytvorí tím zložený z odborníkov z rôznych oblastí ako história, dramaturgia, marketing, zahraničné vzťahy, umenie, komunikácia či urbanizmus. V prvej etape sa pokúsi definovať základné okruhy, ktorými by sa mal projekt zaoberať. V úzkej koordinácii s vedením mesta by sa mali postupne zmapovať možnosti a špecifiká mesta i regiónu, ktoré by perspektívne mohli tvoriť kostru budúceho projektu.
Prvé pracovné stretnutie poradcov a koordinátorov projektu sa už konalo 5. januára, informoval dnes manažér Tibor Ičo z Magistrátu mesta Košice. Zhodli sa na tom, že projekt EHMK je dobrou a veľkou príležitosťou posunúť Košice do celoeurópskeho povedomia ako kultúrnu metropolu s medzinárodným profilom.
Primátor František Knapík je presvedčený, že Košice majú šancu v súťaži uspieť a byť v roku 2013 spolu s jedným francúzskym mestom európskym hlavným mestom kultúry. "Mesto má potenciál a vie z vlastných zdrojov ponúknuť projekt, ktorý bude pestrou ponukou kultúrneho života a diania v meste. Ale čo je podstatné, má dostatok skúsených ľudí, ktorí v minulosti zorganizovali mnohé podujatia medzinárodného charakteru a významu," uviedol Knapík.
Ičo informoval, že samotný výber víťaza na národnej úrovni bude dvojkolový. V predvýbere do konca roku 2007 pôjde o získanie informácií a oficiálny vstup do súťaže, v konečnom výbere v septembri 2008 padne rozhodnutie o vymenovaní jedného slovenského a francúzskeho mesta na európske kultúrne výslnie. Keďže kritéria výberu na národnej úrovni i zo strany Európskej komisie sú veľmi náročné, pred pracovným tímom EHMK stojí ťažká úloha. Dôležitou podmienkou výberu patrí dosiahnutie „európskeho rozmeru" programu, s ktorým sa budú Košice o titul uchádzať. Mesto by malo vyzdvihnúť svoj vklad ako príspevok k bohatstvu európskej kultúrnej rozmanitosti s dôrazom na spoločné aspekty európskej kultúry.
Skúsenosti miest, ktoré sa doteraz stali nositeľmi titulu EHMK ukazujú, že často už samotná účasť v súťaži pozdvihla profil mesta na medzinárodnú úroveň, zlepšila jeho imidž, pritiahla masy návštevníkov a turistov a rozšírila hranice kultúrneho publika.
Tím koordinátorov, ktorí budú oficiálne menovaní primátorom Knapíkom v najbližších dňoch, bude musieť určiť jasné ciele aj obsah programu tak, aby v konkurencii ostatných slovenských miest obstáli, dodal Ičo.
Záujem súťažiť o titul EHMK zatiaľ okrem Košíc totiž prejavila aj Bratislava, Nitra, Banská Bystrica, Prešov, Martin a zrejme pribudnú ďalšie mestá.
Titul EHMK udeľuje Európska komisia od roku 1985. Prvým mestom boli Atény a v minulom roku kraľoval európskej kultúre grécky prístav Patras. Tento rok bude na kultúrnom tróne Luxemburg spoločne s rumunským mestom Sibiu, na budúci rok britský Liverpool s nórskym Stavangerom, v roku 2009 Viľnus (Litva) a rakúsky Linz, v roku 2010 maďarsky Pécs, Essen (Nemecko) a turecký Istanbul. V roku 2011 pôjde o jedno z miest vo Fínsku a Estónsku, v roku 2012 o portugalské a slovinské mesto a v roku 2013 to bude slovenské a francúzske mesto.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk