magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Knapík: Mesto Košice čaká v roku 2007 významný investičný rozvoj
@ Aktuálne -> Ekonomika a financie      Jan 09 2007 - 09:38 GMT
(TASR) - Mesto Košice čaká v tomto roku významný investičný rozvoj. Podľa primátora Františka Knapíka bude súvisieť aj s prípravou mesta na MS v ľadovom hokeji 2011 a jeho ambíciou kandidovať na Európske hlavné mesto kultúry v roku 2013.


"Z pohľadu uplynulého desaťročia mal by to byť rok, kedy by sme mohli byť svedkami stavebného ruchu, obnovy a rozvoja mesta. Čo sa týka najdôležitejších projektov - rozsahom a významom je to hlavne dvojmiliardová investícia Aupark na Námestí osloboditeľov," uviedol Knapík dnes na novoročnom stretnutí s novinármi.

Prvým krokom v tomto projekte bola zmena regulačného plánu námestia, ktorú vlani schválili poslanci. Z ďalších projektov je to napríklad využitie areálu bývalých Malinovského kasární, o ktoré má záujem rakúsky investor. Podľa Knapíka mali by tam pribudnúť obchodné, ubytovacie a relaxačné priestory a "ak sa dohodnú s investorom, tak aj krytá tržnica". Nákladnou rekonštrukciou by mali prejsť aj hotely Slovan a Hutník, v lokalite bývalého pivovaru na Floriánskej ulici sa ráta s výstavbou obytno-administratívno-obchodného centra.

Minulý rok bol podľa Knapíka úspešný. Pozitívne hodnotil naštartovanie sociálneho programu na rómskom sídlisku Lunik IX, kde sú dlhodobé problémy s neplatičmi v sociálnej núdzi. Projekt prispeje k tomu, aby majoritná spoločnosť v meste nemala pocit, že na Rómov dopláca a že sú pozitívne diskriminovaní.

Rok 2006 bol pre Košice významný aj prijatím novely zákona o meste, ktorá prispeje k jeho efektívnejšiemu a úspornejšiemu spravovaniu. Podarilo sa odovzdať 21-miliónovú investíciu, ktorou ukončili rekonštrukciu pešej zóny v okolí národnej kultúrnej pamiatky Dómu sv. Alžbety. Stabilizoval sa magistrát po odchode časti pracovníkov na KSK a občania pozitívne prijali aj zriadenie Kancelárie prvého kontaktu.

Problémom, ktorý mesto stále "tlačí pred sebou" je spor súvisiaci s vypovedaním zmluvy na čistenie mesta so spoločnosťou Strelingstav z roku 1995. V hre je pohľadávka vo výške 630 miliónov korún (istina spolu s penále), ktorú už veriteľ predal ďalšiemu subjektu a rozhodnúť by mal o nej súd. Kompromis chce mesto hľadať so spoločnosťou Veros, ktorá zabezpečuje osvetlenie mesta, pričom oba subjekty majú rozdielne názory na objektívnosť fakturácie. Podľa Knapíka sa dlh mesta v tomto prípade priblížil k 40 miliónom korún.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606