magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Ochranári pokračujú v aktivitách proti zámerom ťažiť uránovú rudu pri Košiciach
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Dec 06 2006 - 08:56 GMT
(TASR) - Ministerstvo životného prostredia SR podľa ochranárskych organizácií mešká s posudzovaním vplyvov plánovanej ťažby uránu v lokalite Jahodná pri Košiciach.

Vážne znepokojenie nad "neustálym, už päťmesačným odkladaním procesu" vyjadrili dnes na tlačovej konferencii v Košiciach zástupcovia OZ Priatelia Zeme - Spoločnosť priateľov Zeme (PZ - SPZ), OZ Sosna a Greenpeace a požiadali ministra životného prostredia Jaroslava Izáka o stretnutie.

"Sme vážne znepokojení neustálym odkladaním zákonného procesu zo strany MŽP SR, ktoré sa v júni vyjadrilo, že posudzovanie vplyvov je možné začať na základe podnetu občianskych iniciatív," uviedol Ladislav Hegyi z OZ PZ - SPZ.

Podľa hovorcu MŽP SR Petra Višvádera však predmetnú štúdiu, známu pod medzinárodnou skratkou EIA, musí dať vypracovať banská spoločnosť, ktorá má na ťažbe záujem. V tomto prípade ide o kanadskú spoločnosť Tournigan Gold Corporation a jej slovenskú dcérsku spoločnosť Kremnica Gold. "Rezort v ničom nemešká," zdôraznil hovorca.

Využívanie ložiska uránovej rudy na Jahodnej, ktoré odhadujú na 1,4 milióna ton, je v štádiu určenia dobývacieho priestoru, ktoré je významným krokom pri povolení samotnej ťažby. Konanie v tejto veci Obvodný banský úrad v Košiciach v lete prerušil s tým, že požaduje práve vypracovanie štúdie EIA. Ochranári to považujú aj za svoj úspech, pretože začali petíciu proti ťažbe, pod ktorú sa podpísalo doteraz 18 500 občanov. Pokračovať v nej budú aj na budúci rok a chcú získať ešte najmenej toľko podpisov.

Ochranári tvrdia, že uránová baňa v niekoľkokilometrovej blízkosti veľkej mestskej aglomerácie, akou sú Košice, by bola svetovým unikátom. Jan Beránek z Greepeace upozornil, že okrem iného hrozí zamorenie ovzdušia rádioaktívnym plynom radón, ktorý zvyšuje riziko rakoviny pľúc a veľká je aj hrozba kontaminácie vodných zdrojov rádioaktívnymi a toxickými látkami, či prípadná havária odkaliska, ku ktorej už vo svete v niekoľkých prípadoch došlo.

Právny zástupca Sosny Jozef Šuchta je presvedčený, že štúdia EIA, ak sa bude robiť objektívne a v plnom rozsahu, potvrdí argumenty a varovania ochranárov. Občianske organizácie sú pripravené dať vypracovať aj vlastnú nezávislú štúdiu o dopadoch ťažby. Proti nej je aj mesto Košice a Košický samosprávny kraj. Ochranári upozornili na súčasnú - podľa nich nedemokratickú legislatívu, keď o oveľa menších stavbách môže a musí rozhodovať samospráva, v tomto veľkom ťažobnom projekte bude rozhodujúce stanovisko banského úradu a neberie sa do úvahy územný plán.

Podľa Beránka Kremnica Gold zavádza, keď tvrdí, že nevie predložiť údaje o projekte. Podľa neho je na internetovej stránke spoločnosti Tuornigan vyše 90-stranová štúdia s množstvom informácií o zámere ťažby, vrátane výpočtu techniky, nákladov a návratnosti.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606