magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Slovenské technické múzeum otvára Múzeum letectva
@ Kultúra -> Oznamy      Aug 23 2002 - 08:57 GMT
Slovenské technické múzeum otvára novú expozíciu - Múzeum letectva, ktoré sa nachádza v areáli Letiska Košice. Múzeum letectva bude pre verejnosť sprístupnené od 24. augusta 2002.

Myšlienka zriadiť múzeum letectva vznikla už pri samom zrode Technického múzea, dnešného Slovenského technického múzea, v roku 1947. Po rozdelení spoločného štátu začalo budovať Slovenské technické múzeum chýbajúce expozície, a tak vzniklo Múzeum dopravy v Bratislave – cestná a železničná doprava, a dnes je to Múzeum letectva.

O situovaní Múzea letectva do Košíc rozhodlo viacero faktorov. V Košiciach bolo od roku 1924 v poradí druhé letisko na Slovensku a tvorilo tým najvýznamnejší letecký uzol na východe vtedajšej Československej republiky. Hlavné sídlo tu má aj Slovenské technické múzeum, ktoré svojím múzejným vedecko-výskumným potenciálom je zárukou jeho úspešnosti. V Košiciach v 50-tych rokoch 20. storočia bola založená Vysoká vojenská letecká škola, v súčasnosti Vojenská letecká akadémia gen. M. R. Štefánika, ktorá významnou mierou prispela k rozvoju letectva na Slovensku. Sídlo tu má aj pobočka Slovenského národného aeroklubu. Okrem toho Košice sú s históriou letectva spätá cez mnohé ukážky lietania a leteckej techniky, tu sa uskutočnili jedny z prvých letov balónom na Slovensku. V tomto meste ešte pred rokom 1918 poriadali z celouhorského hľadiska významné prednášky a propagačné podujatia o letectve.

V Slovenskom technickom múzeu sa sústredila staršia letecká technika, pozostávajúca hlavne zo vzácnej kolekcie leteckých motorov, meracích, navigačných a iných prístrojov, používaných v lietadlách. Osobitnú a najzaujímavejšiu skupinu tvoria zbierky originálnych lietadiel. Sú to najmä vojenské lietadlá typ MIG-15, MIG-21, vrtuľníky, stíhač bombardér SU-22, prepadový stíhač SU-15 TM, poľnohospodársky Z-37 A „Čmeliak“, vetroň VT 116 Orlík, ultraľahký Mitchel B-10, v celkovom počte 18 originálnych lietadiel. V expozícii je umiestnených 24 ks historických leteckých motorov, počnúc rokmi 1915/16 až po najnovšie letecké prúdové motory R 13 F 2 S-300. Expozíciu dopåňajú letecké modely, makety historických lietadiel, v počte asi 50 ks.
Expozícia je členená na niekoľko častí:
– počiatky letectva v jeho historickom vývoji
– prvé praktické začiatky letectva vo vývoji a na Slovensku (pokusy s napodobením
vtáčieho letu mních Cyprián Jajsge), prvé záznamy balónových letov, pokusy o konštrukciu lietadiel, prvé ukážkové lety
– priekopníci letectva na Slovensku (A. Kvas, A. Zsélyi, M. Boťanský, J. Bahýľ
a vynález padáka od Š. Baniča)
– letectvo na Slovensku po roku 1918 (Založenie Masarykovej leteckej ligy)
– významné osobnosti letectva na Slovensku (M. R. Štefánik, J. Ambruš, N. Šapošniková, K. Kasala, V. Ihriský a ďalší)

Podľa námetu Ing. E. Labaniča autorsky spracoval scenár dlhoročný zanietený odborný pracovník STM Ing. Jozef Bernát s kolektívom. Expozíciu výtvarne riešil Mgr. Ján Polák a Tatiana Poláková. Vďaka patrí predovšetkým Prezidentovi SR za mimoriadne aktívnu podporu pri budovaní leteckého fondu múzea.

Múzeum bude otvorené: streda – piatok 10.00 – 15.00, sobota a nedeľa 10.00 – 16.00 hod.
Vstupné: dospelí 30,- Sk, zľavnené 15,-Sk   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk