magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Tournigan: Na Jahodnej robíme iba prieskum, o ťažbe uránu sa ešte nerozhodlo
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Jul 25 2006 - 09:49 GMT
(TASR) - Spoločnosť Kremnica Gold, dcéra kanadskej firmy Tournigan Gold Corporation, realizuje geologický prieskum v lokalite Jahodná pri Košiciach v súlade s povolením Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR a v zmysle platnej legislatívy Slovenskej republiky.

V reakcii na pondelkový protest aktivistov Greenpeace, ktorí tam zhruba na hodinu zablokovali práce na jednom z dvoch skúšobných vrtov, o tom média informoval riaditeľ spoločnosti Kremnica Gold Boris Bartalský.

"Naša spoločnosť realizuje v lokalite Jahodná zatiaľ iba geologický prieskum, na základe ktorého sa firma rozhodne, či požiada o povolenie na ťažbu. Dnes ešte nie je isté, či sa niekedy bude na Jahodnej ťažiť urán. Aj v prípade, že by to tak bolo, nedôjde k poškodeniu životného prostredia, narušenia lesa v lokalite Jahodná, ani k negatívnemu vplyvu na zdravie ľudí," vyhlásil Bartalský. Ako dodal, spoločnosti Kremnica Gold udelilo MŽP prieskumné územie v súlade so surovinovou politikou štátu, čo ju oprávňuje realizovať v danej lokalite geologický prieskum.

Greenpeace podľa slov koordinátora jej energetickej kampane Jana Beránka chcel akciou priamo pri prieskumných vrtoch upozorniť, že sa už začali vážne práce na príprave ťažby uránu v tejto lokalite. Environmentálni aktivisti sú proti ťažbe, pretože podľa nich by mala devastujúce účinky na prírodu a prípadne aj na zdravie obyvateľov Košického regiónu.

Spoločnosť Tournigan Gold Corporation (Tournigan) je kanadská spoločnosť zameraná na prieskum a realizovanie projektov ťažby zlata a uránu v Európe. Tournigan Gold Corporation kúpil slovenskú akciovú spoločnosť Kremnica Gold v tretej štvrtine roku 2003. Kremnica Gold, a.s. a Ludovika Holding, s.r.o. (100-percentná dcérska spoločnosť Tourniganu), sú držiteľmi prieskumných území a dobývacích priestorov na drahé a polymetalické kovy v rôznych lokalitách Slovenska.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606