magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Odpad z najviac znečistených priepastí začnú odstraňovať v lete
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Jun 05 2006 - 10:23 GMT
(TASR) - V priebehu letných prázdnin sa začne s druhou etapou čistenia priepastí Slovenského a Važeckého krasu. Spoločnosť Cavern z Rimavskej Soboty, ktorá bude práce vykonávať, odstráni odpad zo Snežnej priepasti a z Konskej diery.

Ľudovít Gaál z pracoviska Slovenskej správy jaskýň (SSJ) v Rimavskej Sobote dnes TASR informoval, že čistenie priepastí sa síce už malo začať, posunuté je ale kvôli nepriaznivému počasiu. Snežná priepasť a Konská diera sú podľa neho najviac znečistenými priepasťami na Slovensku. "Navyše, nachádza sa tam aj toxický odpad," pripomenul.

Firma Cavern, ktorá čistila priepasti už v prvej etape, na jeseň minulého roku, našla vtedy v troch priepastiach Slovenského krasu asi 60 metrov kubických (m3) odpadu. V jamách sa nachádzal najmä komunálny, ale aj biologický odpad. "Našli sme tam však aj lieky a DDT," pripomenul Gaál. Odpad sem začali zvážať v 60. a 70. rokoch uplynulého storočia najmä firmy a poľnohospodárske družstvá.

SSJ dostala na čistenie priepastí približne 6 miliónov Sk. Okrem fondov EÚ prispelo aj ministerstvo životného prostredia a časťou i samotná správa jaskýň.

Priepasti, ktoré vyčistili v prvej etape, už zabezpečili proti ďalšiemu znečisteniu. Na dvoch umiestnili kovové príklopy, najväčšiu, Dvojitú priepasť v Silickej planine oplotili.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606