magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Pri košickej TU vzniká medzinárodné fórum na využitie IT v automobiloch
@ Aktuálne -> Školstvo      May 10 2006 - 18:36 GMT
(TASR) - Vytvoriť stále profesionálne fórum zo zástupcov Európskej komisie, priemyslu, akademického a verejného sektora je ambíciou medzinárodnej konferencie o informačných technológiách (IT) v automobilovom priemysle, ktorej prvý ročník sa dnes uskutočnil na pôde košickej Technickej univerzity (TU).

Význam podujatia ocenil minister dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Pavol Prokopovič v súvislosti s prognózou, že Slovensko sa do roku 2007 stane svetovým lídrom v počte vyrobených automobilov na obyvateľa.

"Rozvoj automobilového priemyslu nie je možný bez toho, aby sa vyvíjali a využívali nové technológie pre oblasť bezpečnosti, komfortu, efektívnejšieho využitia paliva, či inteligentných dopravných systémov," zdôraznil Prokopovič. Podľa neho tu vzniká veľký priestor na prienik IT do automobilového priemyslu. Len cestné zápchy stoja totiž krajiny EÚ ročne 50 miliárd EUR. V roku 2002 spotrebovala cestná premávka 83 % energie celého dopravného sektora, reprezentujúceho viac ako 26 % energetickej spotreby EÚ.

Prezident Združenia automobilového priemyslu SR Jozef Uhrík pripomenul, že v moderných "inteligentných" automobiloch je už viac ako 50 navzájom prepojených riadiacich systémov a očakáva sa, že až 90 % investícií v automobilovom výskume pôjde práve do tejto oblasti. Uhrík vidí veľké možnosti vo využití IT nielen v samotných automobiloch, ale aj v logistických systémoch a pri prevádzke na komunikáciách.

Podľa rektora TU Juraja Sinaya sa už aktívne zapojili do výskumu a vývoja IT pre automobilový priemysel štyri slovenské univerzity, pričom autoelektronika sa stáva nosnou víziou aj pre TU. V týchto dňoch získala škola 1 milión Sk na činnosť špecializovaného laboratória pri Fakulte elektroniky a informatiky TU. Viac pochopenia však Sinay očakáva od podnikateľskej sféry pri podpore výskumu a vývoja.

Konferenciu prenášali videotechnikou na všetky slovenské vysoké školy a pre košickú verejnosť aj do auly maxima TU. Podľa Sinaya jej závery využije škola okrem iného na prípravu projektov pri čerpaní fondov z EÚ pre programovacie obdobie 2007 - 2013.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk