magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Podľa Spoločnosti priateľov Zeme prezident navrhuje viac divokých skládok a odpadov, menej recyklovať, vyššie náklady obcí. Odmietnu to poslanci ?
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Aug 14 2002 - 02:35 GMT
Občania, obce a odborníci prosia poslancov NR SR
– odmietnite neopodstatnené návrhy prezidenta, schváľte zákon o obaloch, vyzýva Spoločnosť priateľov Zeme.


"Prezident SR vrátil zákon o obaloch Národnej rade SR pričom navrhuje vypustiť jedno z najprínosnejších ustanovení - umožňujúce zaviesť zálohovanie aj na jednorazové obaly nápojov. Ak by poslanci nezamietli tento prezidentov pozmeňujúci návrh, spôsobilo by to:
- Väčšiu produkciu odpadov o vyše 20 000 ton ročne, väčšiu spotrebu prírodných zdrojov, energie. Zálohovanie a 80% miera recyklácie jednorazových fliaš z PET a skla (ktorá sa plánovala vo vykonávacích predpisoch), by znížilo množstvo odpadov v SR o 35 000 – 40 000 ton ročne (takmer 250 miliónov odpadových fliaš ročne).
- Viac vyhadzovaných fliaš na divoké skládky.
- Zvýšené náklady obcí a miest za odpadové hospodárstvo.
- Občania budú platiť aj naďalej za jednorazové obaly nápojov zbytočne 2 x (za obal pri kúpe nápoja, ktorý je súčasťou celkovej ceny, druhý krát v poplatku za odvoz a nakladanie s odpadmi z týchto obalov) – zálohový systém by zabezpečil, aby spotrebitelia mohli ušetriť na poplatkoch za odpady.

A naopak, ak by poslanci NR SR zamietli pozmeňujúce návrhy prezidenta SR a schválili zákon o obaloch vrátane ustanovenia umožňujúceho zálohovanie jednorazových obalov, v SR by sme mali o min. 20 000 ton odpadov ročne menej, menej pohodených fľiaš, obce a mestá by mali nižšie náklady na odpadové hospodárstvo.

Zálohový systém je najúčinnejší spomedzi rôznych spôsobov triedeného zberu. Žiaden iný systém zberu obalov alebo odpadov nevyzbiera tak veľký podiel ako zálohový (zväčša 80-99% obalov z celkového množstva ich odpadov). Ak by sa u obalov nápojov zaviedol iba “odvozný systém” triedeného zberu (protredníctvom známych farebných kontajnerov, vriec), vyzbierali by sme omnoho menej jednorazových obalov, pretože tento systém dosahuje účinnosť len 30% - max. cca 50% vyzbierania odpadov z celkového množstva. Preto v prípade nápojových fliaš – u ktorých je zálohový systém reálny - by sme nemali ostať pri menej účinných systémoch napr. triedenom zbere pomocou farebných kontajnerov. Ten je potrebné použiť na ostatné druhy odpadov, kde zálohový systém nie je možné využiť. Ak by sme u nápojových obalov z PET a skla ostali iba u “odvozného” triedeného zberu, pýtame sa kam potom s cca 2/3 odpadov z týchto jednorazových obalov, ktoré sa nevyzbierajú ak sa nezavedie ich zálohový zber ? Na skládky odpadov ? Máme rezignovať na to, že budú aj naďalej nelegálne vyhadzované na voľné priestranstvá, na divoké skládky – aj keď by mohlo zálohovanie účinne motivovať občanov nevyhadzovať ich, ale navracať na recykláciu ?

Ustanovenie, ktoré prezident navrhuje vypustiť – možnosť zálohovať jednorazové obaly nápojov nadmerne zaťažujúce životné prostredie – žiada schváliť 14 000 občanov, ktorí za jeden mesiac podpísali “Petíciu za záchranu vratných obalov a dobrý zákon o obaloch”. Zásadná požiadavka tejto petície sa týka schválenia tohoto ustanovenia. Jeho schválenie podporuje 80 mimovládnych organizácií, občianskych iniciatív, viacero obcí, odborníkov i domácich výrobcov nápojov."

Túto tlačovú správu nám poslal:

Ladislav Hegyi
predseda Spoločnosti priateľov Zeme

14. 8. 2002   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606