magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Charakteristika

Medzinárodný maratón mieru v Košiciach je najstarší v Európe a druhý najstarší na svete - po americkom meste Boston. Táto akcia je najvelkolepejším športovým podujatím mesta Košice a teší sa masovému záujmu. Účasť bežcov je podmienená aj vekovo - nad 18 rokov. Mladší záujemcovia si môžu vyskúšať minimaratón, ktorý tvorí desatinu dĺžku maratónovej trate a je sprievodným podujatím MMM. Okrem toho súčasťou posledných ročníkov býva aj maratón vozíčkarov a polmaratón.

Pre súčasnú trať je charakteristický beh po rovine, s výnimkou krátkeho stúpania z niekdajšieho Mlynského náhonu na ulicu rotifašistický bojovníkov pri Jakabovom paláci. Povrch trasy tvorí asfalt a dlažba. Okruh, ktorý vedie mesto, absolvujú bežci celej dĺžky trate dvakrát, polmaratónci raz. Maratón sa beží s vylúčením verejnej dopravy. Trať má certifikát AIMS.

Vzhľadom na vek MMM v Košiciach je mestský okruh relatívne mladý a prešiel viacerými zmenami. V minulosti viedla jeho trasa aj inými - nemestskými cestami:

1924: Turňa - Košice
1925: Košice - Šebastovce - Košice (so štartom a cieľom v rekreačnej oblasti Anička)
1926 - 1950: Košice - Seňa - Košice
1951: Košice - Lemešany - Košice
1952: Prešov - Košice
1953 - 1988: Košice - Seňa - Košice
1989: mestský okruh so štartom na Čermeľskej ceste a s cieľom na štadióne Lokomotívy
1990 - 1996: mestský okruh so štartom aj cieľom na námestí Maratóna mieru
1997 - 2000: mestský okruh so štartom a cieľom pred hotelom Slovan na Hlavnej ulici

Medzinárodný maratón mieru v Košiciach 2000

Mapa trate

Profil trate

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606