magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košice - mestská časť Lunik IX

Charakteristika

Mestská časť Lunik IX bola pôvodne projektovaná ako sídlisko, ktoré, podľa vyjadrenia starostu Jozefa Šanu, mali obývať predovšetkým vojaci, policajti a Rómovia. Čiže socialistické sídlisko typu ABC (armáda, bezpečnosť, cigáni). Pretože v bezprostrednej blízkosti obývaných blokov sa nachádza rozľahlá skládka tuhého odpadu, zložky A a B sa tu odmietali sťahovať, resp. darilo sa to len v menšej miere, ako bol predpoklad a zložka C sa niekoľkonásobne viac koncetrovala. Už v rokoch 1981 - 1989 to bolo sídlisko s vysokou koncentráciou Rómov, z približne 2000 obyvateľov tvorili asi polovicu.

V roku 1990 - v čase konštitúcie samosprávnych orgánov, sa starostom Lunika IX (už ako mestkej časti) stal Alexander Weber, ktorý tento post zastával do roku 1998. V roku 1995 však mestské zastupiteľstvo v Košiciach vytvorilo koncepciu pre životné podmienky neplatičov, neprispôsobivých a obyvateľov protiprávne obsadených bytov. Ich budúcim domovom sa mal stať práve Lunik IX s tým, že odtiaľ budú postupne vysťahované bezproblémové rodiny, ktoré o to požiadajú. Realizácia tohto plánu stále prebieha, zvyšuje sa hlavne tlak rodín, ktoré svojimi opakovanými prostestami upozornili na sľuby, týkajúce sa vysťahovania z Lunika do iných mestských častí, ak sa tu bude koncentrovať vyšší počet neprispôsobivých občanov.

V súčasnosti na Luniku IX žije oficiálne 4 400 obyvateľov, podľa údajov starostu Jozefa Šanu, aj asi ďalších 900 neprihlásených. Z toho je približne 2 200 detí. Pôrodnosť v tejto mestskej časti je 150 až 170 detí ročne, úmrtnosť asi 5 percentná.

Mestská časť Lunik IX má jednu základnú školu s kapacitou 300 žiakov, ktorú v súčasnosti navštevuje asi 650 detí. Podľa nového projektu sa má rozšíriť o ďalších 24 tried, telocvičňu a bazén. Chýbajú však peniaze. Nachádza sa tu aj materská škola, ktorú navštevuje 80 až 100 detí. Rodičia platia len stravu, ďalšie poplatky uhrádza Okresný úrad Košice II.

Lunik IX susedí s metskými časťami Pereš, Myslava, Juh, Barca a Západ.

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk