magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Vojtech Löffler - sochár

16. 4. 1906 - 1990

Jozef Löffler patrí medzi predstaviteľov staršej sochárskej generácie. Narodil sa v Košiciach, študoval v Prahe, Budapešti a Paríži. Známy sa stal predovšetkým vďaka svojim sociálne-expresionistickým dielam. V jeho portrétnej tvorbe dominovala žena v motívoch materstva a lásky. Venoval sa však aj pomníkovým prácam, je spoluautorom Pamätníka neznámeho protifašistického bojníka na Námestí osloboditeľov, Pamätníka protifašistickým bojovníkom zavraždeným pri tuneli v Ťahanovciach, ako aj ďalších monumentálnych diel.

Počas druhej svetovej vojny zakúsil strasti zajatia sovietskou armádou. Popri vlastnej tvorbe sa venoval podpore tvorby mnohých významných umelcov. O jeho vzťahu ku Košiciam svedčí fakt, že mestu zanechal svoj dom s ateliérom a umeleckými zbierkami na Alžbetinej ulici, kde dnes sídli Múzeum Vojtecha Löfflera.


 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk