magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Pár slov o organizácii

Zoskupenie Zelené jablko je nepolitická a nezisková organizácia, ktorá združuje prevažne mladých ľudí a deti. Je zameraná na apeláciu na ľudské svedomie a hlavne na výchovu k zodpovednému vzťahu k prírode a životnému prostrediu.

Snaží sa, aby zodpovednosť, ohľaduplnosť a láska k prírode bola vecou každého človeka. Ekologické zoskupenie Zelené jablko bolo založené v septembri 1993 niekoľkými mladými ľuďmi. Právne bola mimovládna organizácia uznaná 24.8.1994. V súčasnosti má približne 30 členov, asi 200 až 250 trvalých a aktívnych sympatizantov, naviac spolupracuje s mnohými príležitostnými záujemcami o jednotlivé akcie.

Člen má viacero výhod. Zaplatí síce ročne symbolických 99 Sk členského, ale má výrazné, niekedy až 100 percentné zľavy na väčšie akcie, ako sú prímestské tábory a podobne. Každý člen je zároveň informovaný o jednotlivých aktivitách a novinkch písomnou formou.

Prečo ZELENÉ JABLKO ?

Inšpiráciu poskytla kniha Jabloňový chodník od F. Velkoborovského. Toto dielo je spracovaním životného príbehu Jonathana Chapmana, jednej z legendárnych zakladateľských osobností pionierskej Ameriky z konca 18. storočia a prvej polovice 19. storočia. J. Chapman - prezývaný Ján Jadierko, bol zanietený šíriteľ jabloňových sadov a škôlok na kolonizovaných územiach, otec chýrnych jonatánok, priateľ Indiánov a hlásateľ ľudskej zdieľnosti a pospolitosti, vzájomnej dôvery a úcty medzi odvekými i novými obyvateľmi severoamerického kontinentu. Zoskupenie Zelené jablko chce podobným spôsobom šíriť " jabloňové sady " svojich myšlienok.


Na brigádach Zeleného jablka účastníci čistia turistické chodníky, zbierajú smetie, či vysádzajú stromčeky.


Zoskupenie Zelené jablko usporiadalo už tri letné tábory pre mládež pod názvom "Čo ťa nezničí, to ťa posilní". Okrem práce v lese (sadenie stromčekov, hrabanie sena, ...) je pre účastníkov pripravený bohatý program - ekohry, psychohry, posedenie pri ohníku...

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606