magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Charakteristika

Narodil sa v znamení blížencov, čo chce zdôrazniť, pretože je údajne učebnicový príklad tohto znamenia. S hrou na gitare začal v roku 1977, po polroku prešiel z akustickej na elektrickú, ktorej je verný dodnes.

17 rokov cvičil denne, z toho 4 roky až 12 hodín za deň, pričom sa v prvom rade koncentroval na techniku hry. Časom si ale uvedomil fakt, že ešte dominantnejší je rytmus. Odkedy ho v hre povýšil na prvé miesto, nemôže si sťažovať na nezáujem zo strany vystupujúcich hudobných skupín a majiteľov štúdií.

Prvou z významnejších skupín, ktorej bol aj zakladateľom, bola Jogurt v rokoch 1979 - 1981. Štýlovo by sa dala charakterizovať ako rock ovplyvnený Abraxasom, Blue Efectom, Olympicom a Katapultom. Jeho filozofiou bolo, aby poslucháč z hudby cítil, že ju hrajú Slováci.

Na základnej vojenskej službe pochopil, že hudba nemá znieť v znamení prvkov ohraničených regiónov. Prestal kopírovať štýl Radima Hladíka a začal sa venovať spôsobu hrania západných gitaristov. Medzi jeho vzory v rokoch 1981 až 1996 patrili M. Schenker (UFO), Van Halen, J. Page (L. Zeppelin), G. Moore, R. Blackmore (Deep Purple, Rainbow), J. Hendrix, ale i Y. Malmsteen, V. Moore, J. Satriani, S. Vai, Slash a ďalší. Od každého z nich sa učil jednu až tri skladby podľa odbornej hudobnej literatúry - z nôt.

Ďalšou vlastnou významnejšou skupinou, ktorá ho ovplyvnila na hudobnej ceste, bola Exact. Štýlovo by ju bolo možné charakterizovať ako kompromis medzi vážnou hudbou klávesáka a skladateľa Miňa Mojžiša a Mariánovým rockovým cítením. V rokoch 1986 až 1988, keď v skupine spieval Peter Slivka, boli do značnej miery ovplyvnení aj Pražským výběrom. Stále však hrali vlastnú hudbu bez kopírovania repertoáru iných skupín. V rokoch 1993 a 1994 však úspešne vystupovali so Štátnym divadlom s muzikálom Cyrano z predmestia. S touto kapelou zažil iba úspešné koncerty. Za najúspešnejší hodnotí vystúpenie v športovej hale, ktorého sa zúčastnilo 4 000 divákov. Televízia s nimi nahrala deväť skladieb a asi 70 piesní nahrali v rozhlase. Marián sa nehanbí za to, že štyri roky hral aj v skupine Skrat, kde dva razy týždenne vystupoval na tanečných zábavách. V rokoch 1984 až 1987 hral aj v Exacte aj v Skrate.

Ďalšou skupinou bola Profily, ktorá účinkovala v rokoch 1987 až 1989 a viedol ju Štefan Havaši - Tuli z Modusu. Medzi pikantnejšie spomienky z účinkovania tejto skupiny patrí skúsenosť, keď mali na jednom vystúpení spoločnú šatňu s modelkami. Spomína na to s úsmevom... V rokoch 1993 - 1995 si Marián Oravec zahral aj s Paľom Hammelom a Mariánom Vargom. V roku 1998 ho oslovil aj Richard Müller, projekt sa však nezrealizoval.

V roku 1990 založil zrejme 1. súkromnú rockovú školu v Československu. Učí dodnes a zatiaľ pracoval so 400 žiakmi. V súčasnosti sa venuje prevažne začiatočníkom.

Ako skladateľ sa výraznejšie presadil vlastnou pesničkou Stratený čas, s ktorou v októbri 1993 obsadil 3.miesto na Košickom poklade a v roku 1994 sa stala hitom, keď od polovice apríla do septembra s ňou bodoval na prvých priečkach Fanparády FUN rádia.

Doposiaľ jeho poslednou významnejšou skupinou bola v rokoch 1995 až 1998 Belladonna. Táto formácia bola od začiatku profesionálnym projektom, skupina však nemala manažment a finančnú stabilitu a tak zákonite - ako aj veľa iných dobrých skupín u nás - po čase trápenia zanikla.

V auguste 1999, začal pripravovať sólový program, v ktorom od januára 2000 vystupuje ako sólový gitarista s half-playbackovým podkladom. Cez deň nahráva v štúdiach podklady - bicie, basové gitary, doprovody a po večeroch do toho hrá v kluboch naživo sólové gitarové party. V súčasnosti s ním vystupuje spevák, ktorému predpokladá budúcnosť - Tomi Furmaník.

Diskografia:

1984 - 1987 - 9 skladieb pre televíziu a približne 70 skladieb pre rozhlas
1993 - CD Cyrano z predmestia (Exact)
1995 - CD Popoluška
1997 - promo CD
1998 - Peter Pačut: The Show Must Go On ... (so Štátnou filharmóniou Košice)
1998 - Peter Pačut: The Best Of Queen /rock/
2000 - CD Jana Máčovská: Ak prídeš... (nahral gitary)

V súčasnosti je členom hudobnej skupiny THE CLEAR.Môj guru - Mandy Krčík


Na vojenčine


S hosťom Števom

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606