magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 


Warning: mysql_connect(): Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: YES) in /raid/cassovia/comment.inc on line 7

Warning: mysql_db_query() expects parameter 3 to be resource, boolean given in /raid/cassovia/comment.inc on line 9

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, null given in /raid/cassovia/comment.inc on line 10

Warning: mysql_close() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /raid/cassovia/comment.inc on line 12
Pokiaľ sa chcete vyjadriť k článku, môžete napísať svoju poznámku.

Na tento článok zatiaľ reagovalo 0 ľudí.

 

 
Deň mesta Košice - 6. deň: 6. 5. 2001

Vodná show

Ani v nedeľu mesto nezaháľalo a z radu dobrých podujatí pri príležitosti osláv Dňa mesta Košice sme si vybrali tri akcie. Najskôr poobede o 15,00 na jazero v mestskej časti Košice-Nad jazerom začal prezentácia oddielu vodného lyžovania Trixen. Viac ako niekoľko vodných lyžiarov však zaujala vynikajúca akčná show, ktorú pre mesto pripravila spoločnosť Pyra.

Scenár bol jednoduchý. "Zločinci" ukradli košický zlatý poklad a polícia ich prenasledovala. Strieľalo sa, ohlušujúce rany okamžite pritiahli aj dav zo stánkov s pivom. "Zločinci" sa ukryli do provizórneho domu na ostrovčeku. Keď kukláči nedosiahli, aby sa vzdali dobrovoľne, celý dom vyhodili do povetria. To už však "zločinci" nastúpili na vodné skútre a polícia do motorového člna. Začala akrobatická naháňačka plná streľby. "Zločinci" to však nakoniec schytali a dostali sa do pút.

Oslovili sme jedného z mužov, ktorý stál za prípravou celého podujatia, zodpovedného vedúceho firmy Pyra Vladimíra Haviara: "Naša firma Pyra má schválené všetky certifikáty na výrobu výbušnín ako aj prácu s nimi. Ako tím pyrotechnikov a kvalifikovaných pracovníkov z Košíc a Bratislavy sme vymysleli a realizovali túto akčnú show. Je to niečo nové, v Košiciach a celkovo na Slovensku sme ju robili v takomto rozsahu prvý krát. Podobné akcie, ale i ohňostroje robíme často aj v zahraničí. My nechodíme do zahraničia s veľkými očami pozerať, čo všetko sa dá a my to nevieme. Naopak, čo sa dá, chodíme do zahraničia ukazovať my."

Akcia pokračovala majálesom mestskej časti Košice-Nad jazerom. Z výšky z lietadla klesali k zemi parašutisti, čo tunajším organizátorom spôsobilo niekoľko ťažkostí. V prvom rade tu bol jasne vyznačený kríž, ktorý označoval miesto, kam majú výsadkári zosadnúť. Dav ľudí však neustále zužoval vyhradený priestor, tlačil sa doprostred, hoci mohlo reálne hroziť, že niekomu dopadnú na hlavu. Dokonca sa tam tlačili rodičia s malými deťmi na rukách a niektorí mládežníci s bicyklami. Nepomáhal ani zvýšený dôraz organizátorov.

Zároveň sa rozfúkal vietor a ako neskôr hovoril jeden z výsadkárov, asi 50 metrov nad povrchom to boli riadne "šlehy". Prúd vzduchu ich zanášal, snažili sa smer letu dorovnávať, ako to len bolo možné.

Majáles

Prvý z parašutistov pristál takmer na centimeter presne. Kruh prihliadajúcih sa opäť zúžil. Aj druhý a tretí si ešte našli voľné miesto, kam zosadnúť. Práve vtedy i zosilnel vietor a stalo sa, čo muselo sa stať. Štvrtý z výsadkárov dopadol medzi ľudí, na miesto, kde nemali čo robiť. Našťastie, k žiadnemu zraneniu nedošlo, len dotyčný ani nemal možnosť urobiť potrebný manéver s padákom, takže ten mu ihneď odfúklo na blízke hasičské auto, kam sa zamotal.

Akcia ďalej pokračovala kultúrnym programom, bol to majáles, ako má byť. Spĺňal všetky základné atribúty: hudba, tanec, klobása.

Vyhlásenie hradnej dámy

Ako sme vás už v reportáži zo 4. mája 2001 informovali, o post hradnej dámy mesta Košice sa uchádzali tri adeptky. Prezidentka Spoločnosti ľudí dobrej vôle Iveta Liberková, herečka Ľuba Blaškovičová a študentka masmediálnej komunikácie Magdaléna Hrubá. Vyvrcholením ich snáh bolo vyhlásenie, ktorej Košičania dali najviac hlasov.

Akcia sa konala pred Štátnym divadlom. Za policajnými zátarasami pred schodiskom boli uložené stoličky pre kandidátky, domácich z vedenia samosprávy mesta i čestných hostí. Za zátarasami sa hromadil dav.

Akcia prebiehala štandardne, čo znamená, že po privítaní prítomných prišlo na opätovné predstavenie kandidátok. Moderátor Richard Hergot však predsa len uviedol jednu pikošku: "Stala sa jedna taká kuriozitka, že jedným hlasovacím lístkom získal hlas na titul hradnej dámy aj súčasný pán prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster, čo nás veľmi teší, pretože Košičania nezabudli, kto pán Schuster je, rovnako, ako to nezabudol ani on."

A ako skončili voľby? Na treťom mieste sa umiestnila Iveta Liberková s počtom hlasov 166. Ako druhá skončila herečka Ľuba Blaškovičová so 183 hlasmi. Suverénne zvíťazila sympatická študentka Magdaléna Hrubá s počtom hlasov 550.

Vyzeralo to, že z toho bola mierne šokovaná. Na rozdiel od svojich kolegýň doposiaľ nebola košickej verejnosti veľmi známa, nakoniec, do súťaže sa ani neprihlásila sama, ale urobila to za ňu jej mama.

Ceny síce neboli ako pri voľbe miss, ale tieto dve súťaže sa ani nedajú porovnávať. Na druhej strane však je nutné povedať, že pôvabná nová hradná dáma by mohla uspieť aj medzi súperkami, ktoré si zakladajú na ženskej kráse.

Hradná dáma získala mixér, možnosť výberu dovolenky v hodnote 10 tisíc Sk, zapožičanie novej škodovky na víkend, zlatú retiazku a ešte aj ďalšie ceny, ktoré nezaťažili naše dane, ale išli z príspevkov sponzorov.

Podujatie pokračovalo kultúrnym programom. Uprostred chrliacej fontány muzikantsky kvalitne preludoval klávesák Miňo Mojžiš, nasledoval operný spev, balet, muzikál, rozchod. Príjemný večer skončil a s ním aj predposledný z deň osláv mesta v roku 2001.

(6. 5. 2001)
Slavomír Szabó

Jazdci na vodných skútroch zvládali svoje stroje výborne

Kukláči prenasledovali zlodejov na súši i na vode

Prvý z parašutistov pristál aj v zúženom priestore

Štvrtému dav neustúpil a tak musel rizkovať aj za cenu, že po dopade na zem sa zaplietol do padáka

…a ľudia poslušne čakali v dlhých radoch na pivo

Akcia prilákala davy

Našli sa aj prví otužilci

Hradná dáma Košíc pre rok 2001 - Magdaléna Hrubá

Všetky tri kandidátky - Iveta Liberková, Ľuba Blaškovičová a Magdaléna Hrubá

Vyhlásenie víťazky sa konalo v najkrajšej časti mesta

Na slávnostnom koncerte preludoval Minňo Mojžiš uprostred fontány

Na rad prišiel balet, árie i muzikálové melódie

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606