magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 


Warning: mysql_connect(): Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: YES) in /raid/cassovia/comment.inc on line 7

Warning: mysql_db_query() expects parameter 3 to be resource, boolean given in /raid/cassovia/comment.inc on line 9

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, null given in /raid/cassovia/comment.inc on line 10

Warning: mysql_close() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /raid/cassovia/comment.inc on line 12
Pokiaľ sa chcete vyjadriť k článku, môžete napísať svoju poznámku.

Na tento článok zatiaľ reagovalo 0 ľudí.

 

 
Deň mesta Košice - 5. deň: 5. 5. 2001

Historická dopravná expozícia na kolesách

Víkendový program osláv Dňa mesta Košice ponúkal viaceré rarity, takže nebolo možné všetky obsiahnuť. Každý deň sme teda navštívili po tri vybrané. V sobotu na 10,00 program hlásil podujatie Dopravného podniku mesta Košice pod názvom Dopravári zabávajú občanov mesta - história mestskej dopravy.

Na Hlavnej ulici pri Immaculatou stálo na koľajniciach niekoľko historických i súčasných električiek, taktiež jeden starší typ autobusu. Na pódiu prebiehal kultúrny program a okoloidúci si mali možnosť prezrieť jednotlivé vystavené vozidlá aj zvnútra. Tak prechádzali starými vozňami s drevenými sedadlami, usádzali sa na miesta vodičov, vyzváňali povestným električkovým ci-li-link. Samozrejme, najviac sa o všetko zaujímali deti.

Pre ne bola pripravená ešte jedna atrakcia. Ňou bol košický Herkules Juraj Barbarič. Ten si pokojne sedel na lavičke v tieni a čakal, kým ho vyzvú, aby začal. Tak sme dali kus reči: "Dnes tu robím exhibíciu pre košické deti. Chcem sa takto trochu odvďačiť DPMK, pretože mi robia tichého sponzora. To tým, že mám možnosť tréningového procesu práve u nich každý deň cez dve hodiny. Mojou úlohou je dnes tlačiť vagón plný detí na dráhe asi dvadsať metrov. Nemyslím si, že by to mal byť nejaký výkon. Nakoniec, dnes sa tu ani neroztrhám, lebo potrebujem si cez víkend oddýchnuť. V pondelok ma čaká čosi ťažšie. "

Tlačenie historickej električky plnej ľudí bral ako rozptýlenie, čo možno pre veci neznalých vyznieva absurdne, ale kto ho pozná, vie, o čom je reč. Naviac, keby to bol preňho ťažký výkon, určite by ho nerobil, aby sa neunavil pred očakávanou pondelňajšou show.

"V pondelok 7. mája 2001 bude 632 rokov, čo Košice získali od panovníka svoj erb. Ja som sa teda asi pred trištvrte rokom rozhodol, že sa nechám prejsť 316 autami Škoda Fabia. Každé mi prejde cez hrudník jednou stranou, čiže dvoma kolesami. Dohromady teda 632 kolies, ako prešlo i rokov odo dňa udelenia erbu. Všetko sa má udiať v priebehu štyroch hodín. Autá cezo mňa budú prechádzať v intervaloch 25 sekúnd. Myslím si, že ľudia, ktorí sa tu rozhodnú stráviť tento čas, si prídu na svoje.

Keď sa mi podarí, aby ma prešlo 316 fábií za štyri hodiny, plánujem vyhlásiť dvanásťhodinovku, kde by som chcel, aby ma v roku 2002 za dvanásť hodín prešlo 2002 kolies, čiže 1001 áut cez hrudník, vždy jednou stranou auta. Moje plány smerujú vždy dopredu, takže ak by mi vyšla aj tá dvanásťhodinovka, chcem vyhlásiť 24 hodinovku, čiže v roku 2003 chcem, aby ma prešlo 2003 áut, čiže 4006 kolies. "

Ak sa vám to zdá nemožné, pripomeňte si Jurajov Herkules minuloročný výkon. Nakoniec, nechať sa prejsť autom, to je niečo, čo za posledné dni Juraj Barbarič cvičil denne. Jednoducho potreboval len vhodný priestor, správne upravenú nájazdovú rampu, auto, zopár pomocníkov a už si nechal prechádzať cez hrudník. Sám o tom hovorí: "No, to bolo naozaj náročné a mám toho plné zuby. Čakám už len na výkon. A nieje to len moja zásluha, ale aj tých chlapcov, ktorí so mnou strávili dennodenne cez dve hodiny v dopravnom podniku. Ak ich môžem menovať, tak pomohli mi Jaro Banyas, Gabi Nagy, Milan Lukáč, známy Košičan Joki a doktor Tomáš Ristvej. Urobili sme maximum preto, aby nás nič neprekvapilo."

Juraj ako držiteľ niekoľkých zápisov do Guinnessovej knihy rekordov je na akciách rôzneho druhu nazývaný tiež ako najsilnejší muž sveta. Ťahal železničné vagóny naložené šrotom, s hrotom kópie vbodnutým do hrudníka tlačil pred sebou niekoľko áut, ťahal za sebou lietadlo Boeing. Má však aj svoj nesplnený sen. Tým je získanie možnosti potiahnuť po dráhe najväčšie lietadlo na svete Boeing 747 - Jumbo. Všetko však zatiaľ ostáva v polohe sna. "Už tri roky avízujem , že ho chcem ťahať a už sa pomaly hanbím sám pred sebou, že sa tak nestalo. Som toho názoru, že ak si to nevybavím sám, tak sa to asi neuskutoční. Sú veľké problémy nájsť spoločnosť, ktorá vlastní Jumbo a presvedčiť ich, aby sa so mnou podujali na túto show."

Detičky ďalej prechádzali z vozňa do vozňa, alebo súťažili na pristavenom pódiu. My sme stretli námestníka DPMK Štefana Pustelníka, ktorý priblížil zmysel tohoto podujatia: "Na dnešný deň sme sa rozhodli pozvať všetkých Košičanov aj preto, že dopravný podnik má v Košiciach už 110 výročie založenia mestskej hromadnej dopravy v tomto meste. Tieto vystavené vozne elektrickej dopravy tu začali premávať od roku 1911. Najstarší z nich je nákladný vozeň, pretože mestská hromadná doprava v minulosti nebola len pre osoby, ale i pre náklady, čo trvalo do konca 60-tych rokov. Máme tu aj vozeň pre osobnú dopravu zo 20-tych rokov dvadsiateho storočia a tak ďalej, až končíme modernizovaným vozňom typu T3, ktorý bude v najbližších dňoch premávať v Košiciach."

Ako ešte uviedol, voz konskej "električky" bol v roku 1891 ako prvá osobná hromadná doprava v KE na trase od železničnej stanice po terajšiu veterinu.

Žiaľ, práve v čase, keď sme sa zhovárali, Juraj Barbarič bez problémov odtlačil po koľajniciach vozeň plný detí, takže z tohoto nám fotografia chýba. Určite si však zábery z jeho výkonu vynahradíme v pondelok.

Historická show dobýjania hradu

Na Aničke už niekoľko dní stála čudesná stavba - drevená imitácia hradu. Vysoké steny so strieľňami, hradná brána. Na 16,00 a potom v repríze na 20,00 tu Divadelná a šermiarska spoločnosť Aramis s priateľmi zo skupín historického šermu Sarus, Templári a Runa pripravila historickú divadelno-bojovú show dobýjania hradu.

Na rozľahlej lúke sa to hemžilo rytiermi v brnení, drátených košeliach, s mečmi, ušatkami, bojovými sekerami. Začala scéna, ktorej námet uviedol divákov do 15. Storočia. Vtedy tu pôsobil Ján Jiskra , ktorý bojoval proti Jánovi Huňadymu, pretože z poverenia kráľovnej Alžbety obhajoval nástupnícke právo na trón Ladislava Pohrobka. Ladislav Pohrobok bol ešte dieťa a uhorská šľachta mala vlastné plány. Nakoniec však došlo k určitému kompromisu. Uznali Ladislava, korunovali ho, ale Ján Jiskra musel opustiť horné Uhorsko.

Ten tak v oddanosti kráľovi poslušne urobil, ale to nemožno povedať o celom jeho vojsku. Značná časť na území terajšieho Slovenska ostala a tak mladý kráľ opäť povolal Jána Jiskru, ale teraz preto, aby zlikvidoval zbytky svojich niekdajších vojsk. Tak sa stalo, že začal bojovať proti svojim bývalým žoldnierom.

Námet bol jednoduchý: Jiskrovci osídlili hrad a ten prepadli jeho protivníci. Ohlušujúci a efektný rachot gotických píšťal (predchodca pušiek) a rinčanie mečov naplnilo celý priestor. Po divadelnej stránke dal celému podujatiu vyššiu úroveň herec divadla Jorik Miroslav Kolbašský .

Hrad, ktorý bránili Jiskrovci, sa nakoniec dostal do rúk ich nepriateľov. Efektná a divácky príťažlivá šou skončila.

Košické Benátky

Medzi najatraktívnejšie podujatia, ktoré sú v Košiciach, patria tzv. košické Benátky. Z jazera Ryba je možné plaviť sa na lodi kanálom smerom k centru mesta. Raz ročne sa tak deje vo v pompéznom štýle.

Na spomínanom jazere sa teda zhromaždili lode atypického vzhľadu. Dopravný podnik vytvoril čosi ako konskú železnicu, mestská časť Košice-Juh zasa plavidlo, na ktorom sa nachádzali krojované devy a remeselníci v cechových krojoch. Zaujímavo pôsobila loď spoločnosti Qalt v tvare auta. Zúbožený rozpočet dala najavo mestská časť Košce-Západ , ktorá mala plavidlo s domčekom - mlynom. Na streche sa skvel výstižný nápis: "Melieme z posledného". Pod ním visela ceduľa: "Dnes už nemelieme". Bolo tu viacero zaujímavých lodí, vyhrávala hudba, vládla pohoda. Večer o 21,00 sa plavidlá dali do pohybu.

Prešli sme na záverečné mólo, kde práve pred zrakmi tisícok zhromaždených Košičanov vystupovali artisti z ukrajinského cirkusu Jacko. Hadia žena, artisti - siláci, ktorí žonglovali s 32 kilogramovými závažiami, tri krásky, ktorým nechýbal cit pre rovnováhu i fakír ležiaci na rozbitých sklách, pričom mu jeho kolega rozbíjal na bruchu kameň s kladivom.

Plavidlá sa blížili a už z diaľky bolo počuť spev operného speváka Júliusa Regeca, ktorý s primátorom nôtil Na košickej turni dva holubky šedza. Divácky aplauz ocenil každého účastníka. Mimoriadne chlapíka, ktorý priplával na plti zloženej z prázdnych sudov na pivo, pričom jeden plný aj s pípou mal k dispozícii pre smädných divákov. Jeden plný krígeľ chmeľového moku podal na záverečnom móle primátorovi s podmienkou, že ho musí vypiť na ex. Primátor poslúchol.

Pri vyhlasovaní víťazov za najoriginálnejšie plavidlo vyhral dopravný podnik. Je trochu na škodu, že loď- auto firmy Qalt sa nedostalo ani do prvej odmenenej trojice. Je to ale vec názoru, hodnotiaca komisia rozhodla inak. Qalt získal aspoň akúsi mimoriadnu cenu za tvorivosť.

Záver bol v tomto smere už tradičný. Primátorov príhovor a za ním ohňostroj. Akcia mala atmosféru, ktorá určite zanechá také spomienky, že o rok sa na túto akciu príde pozrieť minimálne taký istý počet divákov, ako tohoto roku. (5. 5. 2001)
Slavomír Szabó

Vystavené boli elektirčky historické i súčasné

Hlavnou ulicou sa prechádzali čudesné stvorenia

Deti si mohli vyskúšať pozíciu vodiča električky…

...ale aj zasúťažiť na pódiu

Príprava pred bojom o hrad

Nechýbali ani lukostrelci

Útok sa začal

Spor mal rozhodnúť osobný súboj

Nakoniec sa však bili aj ženy

Na lodi mestskej časti Košice-Juh bolo veselo

Víťazné plavidlo patrilo dopravnému podniku

Početnému obecenstvu sa predviedla "hadia žena"

…a iné atrakcie

Mimoriadnu pozornosť pútal chlapík na plti z pivných sudov

Spoločnosť Qalt v plávajúcom aute

Záverečný ohňostroj

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606