magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 


Warning: mysql_connect(): Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: YES) in /raid/cassovia/comment.inc on line 7

Warning: mysql_db_query() expects parameter 3 to be resource, boolean given in /raid/cassovia/comment.inc on line 9

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, null given in /raid/cassovia/comment.inc on line 10

Warning: mysql_close() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /raid/cassovia/comment.inc on line 12
Pokiaľ sa chcete vyjadriť k článku, môžete napísať svoju poznámku.

Na tento článok zatiaľ reagovalo 0 ľudí.

 

 
Deň mesta Košice - 3. deň: 3. 5. 2001

Východoslovenské múzeum - tri v jednom

Hovorí sa, že ak niekto začne s určitou činnosťou, tretí deň býva krízový. To však rozhodne neplatilo v prípade Osláv Dňa mesta Košice 2001, pretože akcie, ktoré sme navštívili, boli naozaj vydarené.

Najskôr sme si to zamierili do Východoslovenského múzea, kde sa otvárali tri výstavy naraz. Toto múzeum v poslednom čase v rámci otváracieho ceremoniálu výstav naberá na pompéznosti i návštevnosti a inak tomu nebolo ani teraz. Vstupná hala bola naplnená a účasť prijali aj primátor mesta Zdenko Trebuľa, prednosta Krajského úradu v Košiciach Štefan Vranovský a starosta mestskej časti Košice-Staré mesto Ján Süli .

Prvá z výstav má názov Zo života košických cechov a určite dokáže zaujať nielen záujemcov o históriu. V troch miestnostiach sú vystavené cechové výrobky košických remeselníkov. Ako uviedla autorka výstavy Uršula Abmrušová, prvý písomný záznam o existencii cechu v Košiciach pochádza z roku 1307. Išlo o kožušnícky cech a približne o sto rokov mladšia listina, ktorá je odpisom pôvodnej, sa nachádza v Archíve mesta Košice. Významný tu bol aj mäsiarsky cech, ale akosi mäsové výrobky neostali po celé storočia zachované, nakoniec, boli by už po záručnej lehote. Výstava teda prezentuje rôzne predmety umeleckej hodnoty a mapuje obdobie od 15. do 19. storočia. Pozornosť dozaista upútajú zlaté kalichy zo zbierok Rímsko-katolíckeho úradu sv. Alžbety, ale aj staré cechové truhlice, listiny, príbory, meče, zlatnícke výrobky, obuv, šaty a podobne. Takáto prechádzka expozíciou je určite dobrým druhom relaxácie a zároveň rozšíri vedomostný obzor návštevníka, že Košice majú byť v tomto smere naozaj na čo hrdé. Nakoniec, listina kožušníckeho cechu z Košíc je najstaršia nielen u nás, ale v celom niekdajšom Uhorsku.

Druhou výstavou sú obrazy Ľubomíry Nemergutovej, ktorá tvorí pod umeleckým menom Petronela Sí. V jej prípade ide o maľbu suchým pastelom a temperou, pričom stabilným námetom sú pozitívne ladené obrazy Art Astral, čiže ide o prezentáciu vesmírno-duchovných motívov, kde sa občasne objavujú vyobrazenia bytostí, čo by čiastočných mimozemšťanov a čiastočných anjelov.

Treťou z výstav je zbierka mesiaca, ktorú na máj vybral primátor mesta Zdenko Trebuľa. Jeho výber padol na veduty. Veduta je výtvarný žáner, ktorý vznikol v 15. storočí v Nizozemsku a svoj vrchol dosiahol v 17. storočí, najmä vďaka kníhtlači. Na historických obrazoch možno vidieť stvárnené mestá, ako vyzerali v určitom čase, čo je v prípade Košíc dosť pozoruhodné. V opisovaných storočiach tu už stálo viacero stavieb, ktoré tu nájdeme aj dnes. Primátor vo svojom príhovore uviedol, že bolo preňho potešením môcť sa pozrieť na Košice minulé a porovnávať zmeny, ktoré sa tu udiali. Ešte potešiteľnejšie je konštatovať nezmenený stav niektorých historických budov v centre.

Atmosféra bola výborná, pred múzeom sa prezentovali umeleckí remeselníci, na nádvorí sa podávalo pivo a piekli klobásy, dokonca aj niektorí zamestnanci múzea sa prezentovali v historických kostýmoch. Do všetkého hrali fanfáry a dychové trio. Múzeu sa naozaj podarilo čosi nehodné kritiky, len pochvaly.

Žiačka študentskou richtárkou

Ďalšia vytipovaná akcia tohto dňa bola voľba študentského richtára. Funkčné obdobie Janky Dzúrikovej skončilo a tak to v Mestskom parku opäť bzučalo študentskými prejavmi súhlasu i odporu pri predstavovaní jednotlivých kandidátov. Táto akcia mám počas týždenných osláv asi najlepšiu atmosféru, pretože človek má pocit, že týmto študentom naozaj o niečo ide a naozaj sú to voľby, kde prítomným nie je jedno, kto z nich vyjde víťazne.

Je potrebné povedať, že vek kandidátov dosť poklesol a držal sa na úrovni vyšších ročníkov základných škôl a čerstvých stredoškolákov. V búrlivej atmosfére však odzneli myšlienky, ktoré stáli za povšimnutie, pretože celkom dobre mapovali, čo by vlastne bolo v meste možné pre mladých urobiť. Napríklad uvoľniť vyhradené priestory na grafiti, umožniť im brigády s podporou na budovanie skateboardového parku, vytvoriť školám zriadiť kultúrne fondy, kde by najlepší žiaci boli odmeňovaní inak drahými lístkami na vybrané kultúrne podujatia. To všetko chceli, i keď je otázne, pokiaľ vlastne siaha právomoc (ak vôbec nejakú má) študentského richtára.

Tak sa skandovalo, predstavovalo a nakoniec volilo. Jednoznačne najväčšiu podporu mala kandidátka Katarína Džunková, ktorá je ešte žiačkou základnej školy. Treba však povedať, že vystupovala dosť suverénne a to, čo hovorila, rezonovalo aj v mysli väčšiny prítomných. Nakoniec, väčšinová podpora zo strany divákov nie je až taká dominantná, pretože o voľbe rozhoduje komisia. Hlasy ostatných účastníkov zavážia len v prípade, že by rozhodnutie volebnej komisie nebolo jednoznačné. I tak bola pred hlasovacou urnou prítomných študentov dobrá tlačenica.

Po zvolení novej richtárky - Kataríny Džunkovej, ktorá okrem iného dostala aj zlatý prsteň s erbom mesta a kolobežku, sme jej položili jedinú otázku. Čo by robila, ak by v tejto chvíli mohla vydať hocaké rozhodnutie, po ktorom by postavila celý magistrát do pozoru a jeho zamestnanci by to boli povinní okamžite vykonať. Odpovedala nanajvýš pozoruhodne: "Chcela by som, aby sa všetci ľudia viac snažili. Aby každý robil čo najlepšie, za čo nesie zodpovednosť. Ak má človek snahu a robí všetko čo najdokonalejšie, môže veľa dokázať. To by som chcela." Myslím, že vyslovila názor väčšiny.

Tanečný večer príjemným spestrením

Poslednou akciou, ktorú sme navštívili bol tanečný večer. Pódium pod holým nebom v pešej zóne pri Immaculate prilákal davy. Kto, ako, prečo a podobne - na to sme sa opýtali Gabriela Glovackého, vedúceho oddelenia tvorivosti Centra voľného času Domino:"Dnes sa tu predstavia štyri tanečné súbory. Country súbor Nashville je známy nielen u nás, ale aj v zahraničí. Taktiež folklórny súbor Hornád, ktorý nás v minulom roku úspešne reprezentoval aj v Portugalsku, známy je i súbor La Mosca, ktorý sa zaoberá moderným výrazovým tancom. La Moscu vedie Peter Mucha a ich dnešné predstavenie je vlastne spomienkou na choreografku Maju Muchovú, ktorá predčasne minulého roku zomrela vo veku 26 rokov. Vystúpi aj súbor Unostar, ktorý robí moderné choreografie a prezentuje nás na rôznych akciách.

Zmyslom podujatia je i upriamiť pozornosť na súbory, ktoré pracujú v Centre voľného času Domino. Keď sa nájdu záujemcovia o jednotlivé druhy tancov, môžu prísť k nám a obrátiť sa na jednotlivých vedúcich."

Tak znelo contry, contry rock, ľudovky a moderná hudba - to však je len jeden rozmer. Súbor Hornád je známy napríklad aj tým, že jeho členovia navštevujú vidiek, aby zozbierali čo najväčšie množstvo neznámych ľudových piesní a tancov priamo v teréne. La Mosca usporadúva odborné semináre výrazového tanca, na ktoré prizýva odborníkov európskeho formátu. Myslím si, že týmto súborom budeme v blízkej budúcnosti na Cassovii.Sk venovať viac pozornosti a čoskoro sa tu objavia ich stránky, pretože ich hodno podporiť.

Hlavné je však jedno - diváci i tanečníci sa naozaj bavili.

(3. 5. 2001)
Slavomír Szabó

Na výstave Zo života košických cechov

Výstavu pripravila Mgr. Uršula Ambrušová

Jedna z vedút, ktoré vybral primátor

Z tvorby Petronely Si

Primátor mesta Zdenko Trebuľa (vpravo)

Voľba študentského richtára má svoju atmosféru

Tlačenica pred volebnou urnou

Primátor odovzdáva novej študentskej richtárke Katke Džunkovej zlatý prsteň

Odchádzajúca richtárka Janka Dzuriková jej odovzdala hodnostný habit a richtársku palicu

Študentské richtárky - odchádzajúca a nastupujúca

Country súbor Nashville

Súbor Hornád

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606