magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 


Warning: mysql_connect(): Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: YES) in /raid/cassovia/comment.inc on line 7

Warning: mysql_db_query() expects parameter 3 to be resource, boolean given in /raid/cassovia/comment.inc on line 9

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, null given in /raid/cassovia/comment.inc on line 10

Warning: mysql_close() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /raid/cassovia/comment.inc on line 12
Pokiaľ sa chcete vyjadriť k článku, môžete napísať svoju poznámku.

Na tento článok zatiaľ reagovalo 0 ľudí.

 

 
Deň mesta Košice - 2. deň: 2. 5. 2001

Trh tradičných remesiel už v pešej zóne

Po hektickom a akciami nabitom 1. máji prišla na rad streda, ktorá v rámci osláv Dňa mesta Košice 2001 ponúkala tiež viacero akcií. Sústredili sme sa na niekoľko z nich. Známy a populárny je predovšetkým trh tradičných remesiel. Vznikol ako príležitostná akcia, ktorá mala zvýrazniť myšlienku projektu uličky remesiel, ktorá je na Hrnčiarskej ulici. V čase primátorovania Rudolfa Schustera tu získali priestor remeselníci ako umelecký stolár, kováč, keramikár, bylinkári, kožušník, čo je vskutku celkom raritná koncentrácia. Tentoraz sa však stánky s umeleckými predmetmi, ale i medovinou a perníkmi postavili na Alžbetinej ulici priamo v zóne. Stalo sa tak aj vďaka tlaku samotných remeselníkov, ktorí už vlani dosť rázne poukazovali na to, že na Hrnčiarskej ulici majú malú návštevnosť.

Akcia počas otvorenia pritiahla davy. Stolár robil drevenú misku, hrnčiar na kruhu vyrábal vázy, kováč búšil do žeravého železa, tkáč tkal pred zrakmi ostatných na krosnách a všade bolo v ponuke dostatok raritného tovaru. Táto akcia potrvá až do ukončenia osláv (7. 5.). Priam v baladickej atmosfére sme sa opýtali umeleckého kováča Cyrila Horáka, ako vníma túto zmenu. Vlani sa nám práve on vyjadril na mikrofón, že akcia sa koná, len aby si úradníci za ňu urobili čiarku. Teraz už, samozrejme, opisoval súčasnosť inak: "Ak si porovnám tieto trhy s tými, ktoré boli na Hrnčiarskej ulici, myslím si, že sme viac v centre pozornosti. Dnes to začína, ale predpokladám, že ďalšie dni ukážu väčší záujem, ak sme sústredení na pešej zóne. Už teraz je počet prizerajúcich ďaleko väčší. "

Obklopený divákmi tvaroval krčah na Hrnčiarskom kruhu ďalší nadpriemerne zručný a známy košický remeselník Igor Macák. Aj on porovnával: "Počas dvoch sezón, keď sme sa prezentovali na Hrnčiarskej ulici, bola návštevnosť slabá. Viem, že mesto sa snažilo propagovať uličku remesiel ako raritu, kam hodno odbočiť, ale požadovaný výsledok sa nedostavil. Teraz je tu ďaleko viac ľudí. Nakoniec, sme remeselníci - živnostníci a ide nám aj o to, aby bola lepšia predajnosť. Tento rok je mizerný. Cítiť, že ľudia nemajú peniaze. Veď sa tým živíme. A na rozdiel od obchodov, kam dodávame, od nás je to tu o niečo lacnejšie."

Mesto teda vypočulo ľudí, ktorí robia jeho život pestrejší a tento trh už naozaj plní svoj účel. Netradičný trh pod vežami gotickej katedrály má svoju atmosféru.

Ľudia zo sveta tmy

Slnko naozaj pražilo, každý to cítil, ale nie každý to musel aj vidieť. Život má veľa rozmerov a jeden z darov, ktoré si často ani neuvedomujeme, je zrak. V Rotunde na Zbrojničnej ulici sa prezentovala Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, krajské stredisko Košice. Aj keď o tejto akcii nemožno jednoznačne hovoriť ako o oslave, ich priestor na upozornenie problémov zrakovo postihnutých je opodstatnený.

Ak vstúpite dnu, upútajú vás prístroje na optické zväčšovanie písma, tlačiareň so slepeckým písmom, ale ja iné kompenzačné pomôcky. Rovnako tu nájdete viaceré ručné práce zrakovo postihnutých, avšak dozaista zaujme séria atypických okuliarov. Ich zmyslom je simulácia zrakovej poruchy, aby sa zdravý človek vedel aspoň približne vžiť do pocitov postihnutého. Môžete si ich vyskúšať, avšak pohľad, ktorý sa naskytne, nie je vábny. Skúsil som si troje. Raz mi vypadla polovica zorného poľa, potom som videl len dva malé body a nevedel sa orientovať v priestore a nakoniec som mal cez obraz celý rad točených čiar, ktoré mi neumožňovali dobre vnímať okolie.

Porozprávali sme sa s Teréziou Petiovou, ktorá je vedúca Krajského strediska Únie nevidiacich a slabozrakých v Košiciach. K účelu akcie uviedla: "Výstava prezentuje naše služby, ktoré prezentujeme zrakovo postihnutým, je to i výstava kompenzačných pomôcok a optických pomôcok, ktoré ponúkame našim zrakovo postihnutým klientom. Zároveň ide aj o prezentáciu výkonu a možností využitia vodiacich psov. Máme tu záujem aj prezentovať zručnosti našich zrakovo postihnutých klientov, čiže vyvrátiť predstavu vidiacich a zdravých ľudí, ktorí si myslia, že ak človek stráca zrak, tak už nemôže nič robiť, len nečinne sedieť a čakať na pomoc iných. Takisto chceme verejnosť upozorniť na veľmi známe športové úspechy našich členov na svetových, európskych a slovenských športových súťažiach.

V neposlednom rade táto výstava je aj výzvou voči verejnosti pri organizovanej verejnej zbierke, pretože my momentálne sídlime len v náhradných priestoroch. Tie sme získali za pomoci krajského úradu na Zádielskej ulici 1 v pedagogicko-psychologickej poradni, ale naše centrum je v Parku obrancov mieru 1, kde momentálne prebiehajú rekonštrukčné práce na vytvorení priestorov pre prvé komplexné stredisko starostlivosti o zrak na Slovensku. Tu chceme od diagnostikovania cez určenie prognózy prácou nielen sociálno-rehabilitačných pracovníkov, ale aj za pomoci zrakového terapeuta v maximálnej miere využívať tie najslabšie zvyšky zraku."

Ich zastúpenie v Košiciach má asi 1 400 členov, ale služby poskytujú všetkým, ktorí to potrebujú. Oční lekári už automaticky posielajú pacientov na vyskúšanie kompenzačných pomôcok na ich stredisko, kde je i poradenstvo. Aj v dôsledku potreby ich naozaj užitočnej práce uverejňujeme konto, na ktorom ich môžete podporiť.

Peňažný ústav: ČSOB, a.s. HP Košice
číslo účtu: 8010-0813044203/7500

Pred Rotundou stálo niekoľko členov únie so psami, ktoré prezentovali svoje schopnosti. Vodiaci pes sú oči slepca. Kto sa nechce zaťažovať vypisovaním šekov, alebo bankovými prevodmi, má možnosť aj priamo na mieste výstavy finančne podporiť úniu za účelom nákupu a výcviku týchto špeciálne školených psov.

Na rockovom kolotoči

O piatej poobede začal ďalšia z akcií, tentoraz Ro-ko-ko, čiže Rockový košický kolotoč. Na pódiu pred Štátnou vedeckou knižnicou sa vystriedalo jedenásť hudobných skupín, pričom je nutné povedať, že ich hudobná úroveň bola dosť rozdielna, až priepastná. Svojim temperamentným vystúpením i hudobne naozaj zaujala skupina Naša vec. Práve v čase jej koncertu sme oslovili riaditeľa BK agency, Petra Barana, aby priblížil túto ich akciu: "Tohoročné Ro-ko-ko je výnimočné v tom, že prehliadka sa povýšila na súťaž. 26. apríla sa v GeS klube súťažilo na základe vybraných demosnímkov. Vybraných bolo dvanásť skupín, z nich prví traja sa predstavia aj na dnešnom pódiu a doplnia ich tiež víťazi ďalšej súťaže - Košického zlatého pokladu. Na prvom mieste súťaže Ro-ko-ko zvíťazila skupina Schyzofén, na druhom mieste sa umiestnila skupina Náhodné stretnutie a tretí skončili Raven´s Blue.

Prví získali možnosť zúčastniť sa open air festivalu Nov plná hvězd v Třinci, Náhodné stretnutie dostali možnosť nahrávať v Slovenskom rozhlase a tretí - Raven´s Blue získali nasadenie ich vybranej skladby do hitparády Slovenského rozhlasu. "

Na rad prišli víťazi súťažného kola. Najskôr sa predstavila skupina "modre vraňare", čiže Raven´s blue. Melodické skladby hraničiace s hard rockom až stredným prúdom je to, čo si môže nájsť poslucháčske zázemie aj pri počúvaní z rádia. A ľudia sa na to i na tomto koncerte chytali. Ich basový gitarista Peter Šerfőző však bol donedávna známy z prosgressive rockovej formácie Xibalba. Žánrový posun bol citeľný. Naviac, cena, ktorú získali - možnosť umiestnenia ich vybranej skladby do hitparády Slovenského rozhlasu, nie je niečo, na čom by sa Slovenský rozhlas priam trhol. Po vystúpení sme sa Petra opýtali, ako vníma takéto "ocenenie": "Som dosť ostrieľaný v tejto branži nato, aby som očakával niečo výnimočné. Bude fajn, ak zaznejú naše veci v rozhlase, a že poslucháči sa dostanú aj k melodickému rocku z Košíc. Doposiaľ som hlavne v Xibalbe hral skladby, ktoré boli viac zamerané na inštrumentálne prevedenie než melodiku, takže teraz skúšam novú polohu. Ak sa tieto melodické skladby dostanú do rádií, majú šancu na to, aby sa zapáčili."

Páčiť sa je niečo iné a byť spokojný s inštrumentálnym prevedením tiež. Ako na to reagoval? "Teraz hrám to, čo sa mi vždy páčilo. Skladby postavené na melódii. V Xibalbe som bol vždy aj počas koncertov sústredný na hru, pretože si to vyžadovala svojim prevedením. Pri koncertoch Raven´s Blue si počas koncertu dokonca aj oddýchnem a zabávam sa zároveň."

Možností verejnej prezentácie neprofesionalizovaných rockových skupín nebýva veľa. Rockový kolotoč je svetlou výnimkou, škoda len, že sa nekoná častejšie. Skutočnosť je taká, že tieto skupiny, ktoré investovali do nástrojov a aparatúry nemalé peniaze, chodia hrávať zadarmo, len aby predviedli svoju muziku. A chodia hrať, ak je vôbec kde. "Je toho naozaj veľmi málo. Možno však, že nastáva určitý zlom, pretože v poslednom čase vznikajú úplne nové akcie, súťaže, prehliadky. Pred týždňom sme vystupovali v Bratislave. Došli sme k tomu tak, že sme poslali svoju nahrávku do Fun Rádia a z 226 skupín vybrali sedem, medzi ktoré sme sa dostali aj my."

Na druhom mieste sa umiestnila skupina Náhodné stretnutie. Myslím si, že obecenstvo vcelku zaujali, aj keď ich speváčka má hlas vhodný skôr na folkové balady než rock. Na záver však zahrali známy megahit skupiny Deep Purple Smoke on the water. Prizvaný spevák svojou farbou hlasu skutočne dosť pripomínal Iana Gillana. reakcie divákov sa okamžite dostavili.

Hudobné kritéria zvyčajne pramenia z rýdzo subjektívneho vnímania hudby, ale i tak je mi dosť záhadné, prečo prvé miesto získala skupina Schyzofén. Inštrumentálne ani dynamikou sa netrhli. To isté platí o melodike a už vôbec ťažko čosi pozitívne napísať o textoch. Tie sú tak na úrovni amatérskej stredoškolskej kapely, kde sa spevák so sotva zaschnutými pubertálnymi vyrážkami vyznáva z toho, že raz by chcel byť naozaj profi-muzikant. Omieľaný text ako: "Som zbláznený z muziky, nemôžem sa jej nasýtiť, som zbláznený z muziky, nemôžem bez nej žiť," má však jednu nespornú výhodu. Je ľahko zapamätateľný aj rozumovo slabšími detičkami z osobitných škôl, takže je možné, aby si ho spolu so skupinou, či ich nahrávkou pospevovali. Je dobré, že Schyzofén myslí aj na túto často opomínanú sociálnu skupinu.

Našťastie tu odznelo aj niekoľko dobrých vecí, okrem spomínaných skupín sa na zozname ocitli aj Mercury, Shandy RP, Coffein, Zvončeky, Kvety v podpaží, Artless a Powner.

(2. 5. 2001)
Slavomír Szabó

Košická vrana stále púta pozornosť najmenších

Drevené varešky, varechy - všetko pripravené...

Stolár vydlabal ďalšiu misku

A tkáč sa dal do práce...

Igor Macák tvaroval na hrnčiarskom kruhu jeden krčah za druhým

Cyril Horák sa predstavil klasicky kováčsky - ukutím podkovy

Podporiť nevidiacich a slabozrakých môžete aj priamo Rotunde príspevkom na vodiacich psov

Špeciálne okuliare umožňujú zdravým vyskúšať, ako vidia zrakovo postihnutý pri jednotlivých diagnózach

Prvá podpredsedníčka a vedúca krajského strediska Únie nevidiach a slabozrakých Slovenska Mgr. Terézia Petiová

Zrakovo postihnutí predviedli svojich psíkov

Počas osláv Dňa mesta Košice v centre premáva konská železnica

Počas koncertu to za pódiom vyzeralo ako v Hyde parku

Naša vec

Raven´s Blue

Náhodné stretnutie

Schyzofén

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606