magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 


Warning: mysql_connect(): Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: YES) in /raid/cassovia/comment.inc on line 7

Warning: mysql_db_query() expects parameter 3 to be resource, boolean given in /raid/cassovia/comment.inc on line 9

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, null given in /raid/cassovia/comment.inc on line 10

Warning: mysql_close() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /raid/cassovia/comment.inc on line 12
Pokiaľ sa chcete vyjadriť k článku, môžete napísať svoju poznámku.

Na tento článok zatiaľ reagovalo 0 ľudí.

 

 
Deň mesta Košice - 1. deň: 1. 5. 2001

Vlak opäť prepadli banditi

Tak sa stalo, že pred 632 rokmi, presne 7. mája 1369, udelil mocný kráľ Ľudovít Veľký erbovú listinu mestu Košice. Jav to bol vskutku nevídaný, pretože erb, to bola viac-menej záležitosť šľachtického rodu, nie právnickej osoby, akou mesto je. Nuž Košice mali erb v Európe ako prví a podľa tohto panovníckeho skutku a jeho dátumu sa určujú aj oslavy Dňa mesta Košice.

Prvý deň osláv v roku 2001 mal v základe podobný charakter, ako minuloročné sviatky . Hlavným ranným ťahákom bolo otvorenie sezóny detskej železnice v Čermeli. Ešte predtým už ráno o 8,00 začal ťahanovský beh fit v lesoparku pri Sídlisku Ťahanovce, ale nemôžeme byť všade a tak sme uprednostnili otvorenie železničky.

Slávnostne vyzdobený vláčik výdatne dymil a ako obyčajne, kapacitne nestačil pokryť záujem o prvú jazdu. Oproti minulému roku však bola situácia o čosi lepšia, ľudia si asi viac uvedomili, že bude premávať celý deň a tak nie je nutné vopred ostriť lakte, aby sa niekam dostali. Zvýšený počet policajných uniforiem azda nepriamo naznačoval, že sa očakáva aj príchod prezidenta republiky Rudolfa Schustera. Ten neprišiel.

Ešte skôr, ako začal slávnostný ceremoniál, sme požiadali riaditeľa Dopravného podniku mesta Košice - Igora Reipricha, o vyjadrenie, aké zmeny v prevádzkovaní tejto trate možno v tejto sezóne očakávať: "Vzhľadom na to, že v minulom roku sme zistili, že vyzbrojenie parného rušňa vodou a doplnenie uhlím potrebuje o niečo viacej času, tak intervaly medzi odchodmi nebudú hodinové, ale približne hodina a pol." Táto železnica, ktorej prevádzkovanie je stanovené zmluvou medzi mestom, železnicou a DPMK, robí nemalé starosti aj tým, že potok občas podmýva koľajnice a počas zimy vandali zvyčajne nezlikvidujú len to, čo náhodou ujde ich pozornosti. Tento rok možno klasifikovať ako malý zázrak. "Naozaj, je to tak, ale teraz sme žiadne výraznejšie škody nezaznamenali. Železnica a dodávatelia trať upravili tak, aby vyhovovala požiadavkám, predpokladám, že ďalšia fáza úprav bude v septembri, keď si vezmeme do pozornosti niektoré výhybky a potom bude táto trať funkčná na ďalších päť až desať rokov," spokojne dodal riaditeľ DPMK.

Je potrebné povedať, že táto železnička je naozaj rarita, na ktorú by boli hrdé aj mnohé svetové mestá zvučných mien a pokiaľ o nej budeme prijímať len takéto vyjadrenia, klobúk dole pred tými, ktorí na tom majú zásluhu.

A klobúk by sa tu naozaj zišiel, pretože slnko začalo vykazovať vyššiu produktivitu, ako to býva v tomto kraji a v tento čas zvykom. Meteorológovia hlásili, že má byť až 26 stupňov. To dozaista nemuselo byť príjemné primátorovi Zdenkovi Trebuľovi, ako aj ďalším prítomným pánom v spoločensky vyžadovaných oblekoch. Ich menovanie by zabralo ďalšie riadky bez dejového posunu, takže len tak na okraj - k slávnostnému otvoreniu sa dostavili ešte nejakí tí poslanci Národnej rady SR, ľudia z prezidentskej kancelárie, ŽSR a samosprávy mesta.

Úvodného slova sa zhostil primátor, krátko, bez fráz pripomenul tradíciu osláv Dňa mesta Košice od roku 1995 a potom ospravedlnil neprítomnosť prezidenta zo zdravotných problémov. Až neskôr lokálna televízia priniesla prezidentov výstup, kedy ráno ešte pred zahájením otvorenia železnice prišiel na Letisko Košice , aby poklepkal základný kameň stavby letiskového terminálu a zároveň pred kamerami otvorene viedol s ministrom dopravy pôšt a telekomunikácií Macejkom spor o tom, ako za vláda stavia k funkčnému prevádzkovaniu leteckej dopravy na Slovensku. Toto naozaj emocionálne silné vystúpenie sa možno prejavilo.

Už klasicky bola železnička prepadnutá. Divadelná a šermiarska spoločnosť Aramis pripravila milé divadielko, v ktorom "muži zákona" vo vlaku deportovali "zločinca". Vlak však prepadli jeho "kumpáni", "zločinca" oslobodili a ostatní cestujúci bez ujmy na zdraví docestovali na Alpinku.

Oslava príjemnou zábavou, nie verejným politizovaním

Tam sa už tradične konal majáles mestských organizácií ľavicovo orientovaných politických strán, konkrétne SDĽ a SDSS. Tento ich strategický ťah si zasluhuje mimoriadnu pochvalu v tom zmysle, že mnoho rodín s deťmi v tomto čase navštevuje Alpinku z dôvodu zábavy a oddychu, nie politického. Keby sa však brala do úvahy možná štatistika návštev majálesov politických strán, títo ľavičiari by takto určite vyhrali.

Politický charakter oslavy však takmer absentoval. Ľudia sú prepolitizovaní a príhovor poslanca NR SR za SDĽ Ladislava Orosza a predsedu mestskej organizácie SDSS Pavla Mutafova netrvali spoločne dlhšie ako päť minút. Potom už na scénu vybehli nohaté mažoretky a dychovka Požiarneho zboru mesta Košice . Program ľavičiarov pokračoval v štýle piesní divokého západu country skupiny Old Boys.

Samozrejme, takáto príležitosť bola mimoriadne vhodná pre "malopodnikateľov", ktorí ponúkali napríklad detské balóniky po 40 Sk. Taktiež na tomto mieste známy to "prevádzkovateľ" jazdy na poníkovi, ktorého poznáte podľa mimoriadne dlhého a pritom tesného opasku v nohaviciach, vyberal 20 Sk za sotva dvojminútovú jazdu dieťaťa na konskom chrbte. Preto ako mimoriadne zábavný a pozitívny hodnotím čin organizátorov, ktorí získali z košickej veteriny dva kone s chovateľmi. Tieto začali rozvážať deti zadarmo. "Ponikárovi" klesla sánka.

Majáles ľavicových strán mal v jednom organizačne nepodstatnom bode azda nevedome skrytú symboliku, ktorú nepostrehlo možno ani percento prítomných. Priestor na súťaže pre deti bol oddelený pásmi z obalov z mlieka, kde liter plnotučného mal vyznačenú cenu 3,10 Kčs. Ako za čias socializmu.

Rozhodli sme sa teda trošku poštekliť predsedu SDSS v Košiciach a starostu mestskej časti Košice-Západ Pavla Mutafova. Prvá otázka sa týkala jeho mimoriadne krátkeho, možno ani nie dvojminútového prejavu. Je to dobrý rétorik, ale došla mu v súčasnosti reč?

"Pri takom krásnom dni, ako je dnešný, by dlhé reči nemali význam. Predovšetkým by sa ľudia mali zabaviť, porozprávať sa, podať si ruky a v tom je zmysel aj nášho privítania, ktoré sme predniesli. Stará ľudová múdrosť hovorí, že dobrá reč nemusí byť dlhá" komentoval situáciu Pavol Mutafov a nebolo dôvodu mu odporovať. Takže sme reč zvrtli na úmyselne provokatívnu otázku, či tie sáčky z plnotučného mlieka po 3,10 Kčs majú naznačovať, ako to tu bude, až ľavičiari naplnia svoj program. Viem, postavenie otázky je absurdné, ale s nadhľadom a povznesením odpovedal: "Možno."

Detičky súťažili v hádzaní loptičiek do plechoviek, kopaní lopty na bránku, myslím si, že išlo o naozaj vydarené podujatie.

Na Aničke veselo, ktosi tu myslí i na deti

Nemožno byť všade a tak nám ušla akcia "Beh fit", ktorá sa v rovnakom čase konala na Areáli zdravia. Išli sme sa však pozrieť na Majáles pre deti a dospelých, ktorý mestská časť Košice-Sever usporiadala v Detskom areáli Anička.

Aj táto akcia mala akcent na detského návštevníka. Minigolf, hojdačky, suchý tobogan, bludisko, retiazkový kolotoč za 5 Sk, autíčka na batérie, no a pre rodičov stánok s pivom a bufet so všetkým možným. Prevádzkovanie tohto strediska pre rodiny s deťmi je naozaj vynikajúcim počinom spomínanej mestskej časti. Zábava nemala nádych organizovanosti, čo však neznižovalo jej intenzitu. Predpokladám, že tento areál si takto získal aj ďalších, pre budúcnosť stálych klientov.

Sláva preveliká, medvede majú v ZOO nový medvedinec

Ďalej sme si to nasmerovali do ZOO . Tam sláva preveliká. Konečne bolo možné po dlhšom čase vidieť riaditeľa Karola Semana, ako žiari šťastím. Dôvod bol jednoduchý. Zoologická záhrada otvorila toľko vytúžený medvedinec, plošne rozsiahle zariadenie, v ktorom umiestnila dvoch macov v prírodnom lesnom prostredí. Nech si o košickej zoologickej záhrade hovorí kto, čo chce, ale Karol Seman je naozaj človek, ktorý s tými zvieratami cíti a jeho snahy sú limitované len finančnými prostriedkami. Za tie roky, čo ho poznám, dobre viem, o čom hovorím.

V dopoludňajších hodinách tu mali v miestom prírodnom amfiteátri vystúpenia súbory z centra voľného času Domino, od 13,00 to bol koncert skupín Montana, Ortuť a Med. Detičky kŕmili a hladkali kamerúnske kozy vo výbehu, šantili na detskom ihrisku, my sme oslovili riaditeľa. Jeho filozofiou je, že na začiatku každej sezóny tu musí nájsť návštevník niečo nové, čo zaznamená ako rozvoj ZOO, skvalitnenie podmienok chovu zvierat a služieb pre tých, ktorí si tu prišli oddýchnuť. Čo to je v tomto roku?

"Máme tu dve novinky. Začnem tou relatívne menej dôležitou, ale nie zanedbateľnou. Je to nové chovné zariadenie pre vodné vtáctvo, na ktoré nám poslúžila bývalá voliéra z mestského parku. Teraz sú tam v peknom priestore rôzne druhy kačičiek.

Ďaleko vážnejšie je však nové chovné zariadenie pre našich medveďov, ktoré sme začali budovať už v roku 1999. Celkový náklad bol 1,6 milióna korún, čo je v súčasnosti pre ZOO veľký peniaz. My sme to zatiaľ zvládli za 1,3 milióna, z toho mesto dalo 600 tisíc, pán prezident Rudolf Schuster nám dal 50 tisíc a zabezpečil sponzora SPP s 200 tisíc Sk, mestská časť Šaca nám dala 125 tisíc korún, Košice-Staré mesto dalo 10 tisíc, Košice-Západ 15 tisíc korún, taktiež sme robili zbierku priamo pri vstupe do ZOO i v kavečianskej reštaurácii U medveďa , ďalšie peňažné prostriedky sme ešte získali z magistrátu, takže všetko dohromady umožnilo to, že dnes majú naše medvede taký areál, ktorý si zaslúžia.

Z pôvodných približných 60 štvorcových metrov teraz majú k dispozícii 2 800 štvorcových metrov v prírodnom prostredí. To je i filozofiou tejto ZOO, dať zvieratám také podmienky, ktoré v maximálne možnej miere priblížia ich prírodné životné podmienky. Teraz sú v novom medvedinci dva medvede, budeme uvažovať, že tam vypustíme všetkých štyroch.

Samozrejme, môžete mi oponovať, že predsa len nemajú taký veľký areál, ako vo voľnej prírode, ale v prírode je to preto tak, lebo potrebujú väčší priestor, aby si dokázali zabezpečiť dostatok krmiva. Tu ho dostanú.

Stálo však zato pozorovať tieto zvieratá, keď sme ich tam včera prvýkrát vypustili. Bol to pre nich pozitívny šok. Prešli prakticky z betónovej džungle do prírodného prostredia, čiže do niečoho, na čo neboli zvyknuté, pretože sa už narodili v zajatí. Naraz zistili, že potrava nie je len to, čo dodá ošetrovateľ, ale ona aj rastie zo zeme a na stromoch. Taktiež zistili, že ak sa chcú napiť, nie sú odkázané len na vodu, ktorá tečie z vodovodu do válova. Spoznali čo je potok, pretože aj ten preteká ich areálom. Verím, že im bude veľmi dobre."

Tu sme riaditeľa v reči trochu prerušili, pretože mám skúsenosti, že ak sa rozhovorí o zvieratách a svojich plánoch ako zlepšiť ich chov, páska v diktafóne nemusí stačiť. Dohodli sme sa, že sa do dvoch týždňov stretneme a pripravíme súhrnný materiál o možnostiach, ktoré toto ZOO v nastávajúcej sezóne ponúka, aby sme to uverejnili na Cassovia.sk. Ide hlavne o možnosti prezentácie spoločností a firiem v prírodnom amfiteátri, čo je vždy spojené s kultúrnym programom pre návštevníkov. Tak kráča ruka v ruke účinná reklama s rozšírením možností zábavy. Taktiež sa ZOO snaží prilepšiť si predajom dreva z lesa svojho areálu ako i maštaľného hnoja. Aj z reklamného hľadiska zaujímavo vyznieva ich sponzorský program. O tom teda nabudúce.

Psssssst - Pesimistov a ich vydarenú akciu nepropagovať!

Denníku Košický večer sa podaril celkom milý lapsus. V špeciálnej prílohe venovanej Dňu mesta Košice 2001 uviedli akciu skupiny Pesimista, ktorá na štadióne Lokomotívy usporiadala oslavu prvého 1. mája v treťom tisícročí a svojho vlastného 7. výročia. Pred názvom akcie bolo napísané "nepropagovať" a pod tým, že materiál dodal magistrát mesta Košice. V oficiálnom sprievodcovi programom, ktoré vydalo mesto, táto akcia už nebola uvedená.

Je nanajvýš pozoruhodné dozvedieť sa, prečo k tomu došlo. Ak ktosi v danom termíne organizuje nejakú akciu pre verejnosť a v tomto prípade veľkolepú, zaslúži si miesto v programe aspoň ako sprievodné podujatie. Takto bola táto akcia uverejnená len vďaka niečiej nepozornosti. Je predsa ťažko mysliteľné, aby magistrátni úradníci, zodpovední za program, určovali, čo uviesť, čo zamlčať. Takéto manažérstvo davu, ktoré usmerňuje, kam sa majú ísť zabaviť, je podľa môjho názoru v čomsi podobné nariadeniam na povinnú účasť v prvomájovom sprievode. Mesto, to sú predovšetkým jeho obyvatelia, nie personál jeho úradu. Je potrebné povedať, že agentúra Bioform a hlavne šéf Pesimistov Daniel Giesze pripravili akciu, ktorá v mnohom prevyšovala mnohé tie s "magistrátnym požehnaním".

Na štadióne Lokomotívy to naozaj žilo. Súťaže napríklad vo váľaní pneumatík, ale ja mnohé iné, sa prepletali s vystúpeniami slovenskej hudobnej scény najrôznejších žánrov. Keď sa štadióne skákali a pristávali parašutisti malo to náboj pompéznej oslavy. Náš čas, ktorý sme tam strávili, prebiehal v koncertnej atmosfére takých odlišných interpretov, ako sú Charlie, Juraj Vančík a skupina Kofein. Obecenstvo mimoriadne živo reagovalo, početný dav sa bavil. A ako na úradné zatratenie reagoval Daniel Giesze?

"Problém bol v tom, že oni to hlásili pod zlým názvom. Vždy som im zdôrazňoval, že to nemôžu uvádzať ako festival hudobných skupín. Je to veselica, čo aj vidíte. Festival je festival, ale my tu máme napríklad aj súťaže, do ktorých sme od sponzorov získali pre divákov hodnotné ceny. Horské bicykle, veľké drahé zrkadlá, všetko dohromady asi za 200 tisíc. Ja sám nemám bicykel, ale tieto rád rozdám ľuďom, ktorí sa tu prišli zabaviť. Jednoducho, aby sme im urobili radosť, aby sme my mali radosť, že sme im urobili radosť. Je to možno na hlavu padnuté, ale je to také naše: máme - dáme. Oni však stále, že je to festival hudobných skupín a tak sme sa nejako nedohodli. Ja sám som dal na magistrát písomné vyjadrenie, že ak má byť akcia uvedená len ako hudobný festival, nech nás radšej ani neuvádzajú. Ani nás neuviedli.

Aj tak tu teraz ukazujeme, že dobrá akcia sa dá urobiť a nájde si svojich návštevníkov. Všetci len fňukajú, že to sa nedá, nejde, že nie sú peniaze, ale ono je to tak, že dá sa, ide to, aj keď nie je dosť peňazí. Je to len vec chcenia. Mne tu pomáha 30 mladých dobrovoľníkov, ktorí sa nadchli pre takúto akciu, pretože tomuto mestu, jeho ľuďom chýba. A to, že nám sa darí robiť čo chceme, spôsobuje, že niektorí nesú v sebe veľa nenávisti. To je obrovská chyba. Mesto nám vyslovene poškodilo, lebo nemám niečo spropagované, aby to plne vystihlo charakter a pritiahlo ľudí aj na muziku aj na zábavu."

Je chybou vypočuť si len jednu stranu, ale zohnať na 1. mája magistrátnych úradníkov, k tomu na akcii, kde by sa možno pre nich nebolo veľmi bezpečné verejne ukazovať, nebolo možné. Rovnako, keď aj akcia s označením "festival hudobných skupín" mala spomínaný prívlastok - NEPROPAGOVAŤ. Vyjadrenie Daniela Giesze teda ponechávame bez ďalšieho komentára.

Na akcii si zahrali Pesimista, Diana Uhrínová, Karolína a Miriam, No Name, Charlie, Montana, Gemini, Martin Kitner, Juraj Vančík, Ears, ale i folklórny súbor Jahodná, detský ľudový súbor Jahôdka, ako aj iní - celkovo 26 umeleckých telies. Išlo o podujatie, aké v Košiciach už roky chýbalo.

(1. 5. 2001)
Slavomír Szabó

Vláčik bol pripravený už od skorých ranných hodín

Ako v minulosti, aj teraz ho prepadli "banditi" z Aramisu

Na otvorenie sezóny zavítala aj študentská richtárka Jana Dzúriková a maskot mesta Košická vrana

Primátor mesta v oficiálnom príhovore

Na Alpinke vyhrávala dychovka...

...a šantili mažoretky

Pavol Mutafov čaká, kedy ho konferenciér pustí k mikrofónu

Klobásy išli na odbyt

Deti súťažili

Liter plnotučného mlieka po 3,10 - reklamný ťahák?

"Ponikárovi" klesla sánka

V detskom areáli na Aničke to žilo

Záujem bol evidentný

V zoo pre kačice otvorili novú voliéru

Kozy kamerúnske sa tešili deťom a naopak

Aj ťava bola na tom rovnako

V ZOO vyhrávala Ortuť

Riaditeľ ZOO Karol Seman sa najviac tešil medvedincu

Na Lokomotíve sa súťažilo aj v spúšťaní pneumatík

Vystúpenie Charlie

Organizátor Daniel Giesze sa cíti prístupom magistrátu sklanamý

Koncert Juraja Vančíka

Parašutista v akcii

Skupina Coffein

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606