magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 

Biele albatrosy -
letecká akrobatická skupina
Dňa 15.apríla 2004 odletel na Sliač posledný L-39 Albatros leteckej akrobatickej skupiny Biele Albatrosy. Tento dátum možeme považovať za deň zániku skupiny !!!

Z histórie

I keď myšlienka vytvoriť leteckú akrobatickú skupinu vojenských pilotov v Košiciach tu existovala už od konca osemdesiatych rokov, vznik terajších Bielych albatrosov možno prakticky datovať dňom 27. 11. 1990. Podplukovník Martin Sak vybral pilotov 2. leteckého školského pluku so záujmom a potrebnými predpokladmi pre skupinové akrobatické lietanie.

Hneď počiatkom roku 1991 začal nacvičovať a vystupovať na verejnosti Display Team československého vojenského letectva. Verejnosti sa predstavoval na lietadlách L-39, L-59, MIG-21, MIG-23, MIG-29, SU-22, SU-25 a vrtuľníkoch MI 24. Dnešná Vojenská letecká akadémia M. R. Štefánika, v tom čase Vysoká vojenská škola letecká, sa prostredníctvom svojich pilotov 2. školského leteckého pluku snažila vytvoriť šesťčlennú akrobatickú skupinu a začleniť ju do Display Teamu. Pre svoje nácviky i vystupovanie si vybrali lietadlá typu L-39C.

Prvá verejná prezentácia sa konala na 9. majstrovstvách sveta v parašutizme na letisku Boľkovce pri Lučenci dňa 3. 8. 1991. V tom čase skupinu tvorili: pplk. Ing. Ivan Chvojka - vedúci skupiny, pplk. Ing. Marián Sakác, mjr. Ing. Jaroslav Baláž, mjr. Ing. Stanislav Rodzinák, mjr. Ing. Peter Fianta, mjr. Ing. Peter Lele - manager skupiny a mjr. Ing. Luboš Novák.

V roku 1992 sa Biele albatrosy prezentovali v Přerove na 1. Moravsko-Sliezskej Air Show. V roku 1994 to boli okrem iného i vystúpenia v Dánsku, Francúzsku, Holandsku, Anglicku, Maďarsku, Rakúsku a Čechách. Pôvodná letecká akrobatická šestka sa rozrástla o siedmeho pilota (pplk. Ing. Jozef Kello), ktorý pracoval na sólových akrobaciách vo chvíľach, keď bola šestka tvoriaca skupinový let mimo dohľadu divákov.

Skupina už bola medzinárodne uznávaná a ponuky na predstavenia prichádzali stvále vo väčšom počte. Aj rok 1995 bol vskutku programovo bohatý a úspešný, avšak pre poruchy na lietadlách rok 1996 znamenal čiastočnú stagnáciu. Naviac sa 17. júla zrazili albatrosy č. 2 a č. 6. Príčinou zrážky bola turbulencia, piloti pplk. Ing. Marián Sakáč a kpt. Ing. Róbert Rozenberg (pilot vo výcviku) sa katapultovali. Mjr. Ing. Peter Fianta pristál s poškodeným lietadlom. Tým sa zredukoval počet albatrosov schopných nácvikov na tri - štyri.

Na jar 1997 Biele albatrosy začali po oprave svojich strojov opäť lietať na siedmich lietadlách. Nasledovali vystúpenia v Rakúsku, Taliansku, Českej republike i na Slovensku v Bratislave, kde boli ocenení na SAID ua najlepšiu letovú ukážku. V tom istom roku však skupinu zo zdravotných dôvodov opustil pplk. Ing. Marian Sakáč. Jeho pozíciu v skupine zaujal kpt. Ing. Róbert Rozenberg. V tomto zložení sa začalo aj s prípravou na sezónu 1998, ktorú Biele Albatrosy zahájili v máji na IDEE v meste Trenčín. Pokračovalo sa akrobaciami pred divákmi v Rakúsku, Anglicku, Českej republike - kde v Hradci Králové na CIAF ´98 získali ocenenie "Za absolútne najlepšie vystúpenie". Sezónu ukončili na Leteckom dni v Košiciach.

V roku 1999 Biele albatrosy nacvičili nový program s odvážnymi akrobatickými prvkami, medzi ktoré patrí napríklad "pád po chvoste". Prvé vystúpenie s novými formami akrobacie sa konalo na SAID ´99 v Bratislave. Nasledovali vystúpenia ba Leteckom dni v Očovej, v Žiline, v Anglicku i v Čechách, kde na CIAF ´99 V Hradci králové obdržali "Cenu Aero Vodochody".

kontakt:
mjr. Ing. Peter Lele - team manager
tel: 095/651 23 11
e-mail:albatrosy@usa.net
oficiálne stránky Bielych albatrosov


Na Medzinárodnom leteckom dni v Košiciach.


Na Medzinárodnom leteckom dni S I A D ´97 v Bratislave.


Na Medzinárodnom leteckom dni S I A D ´99 v Bratislave


V anglickom Fairforde '99.


Manažér Bielych albatrosov mjr. Ing. Peter Lele

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606