magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Zádielska dolina

Chata Bystrina v Zádielskej doline

časť prvá

Človek sa nemá sám vyháňať z raja

Hovorieva sa, že keď Pánboh rozdával krásu, tá či ona oblasť si išla po ňu viackrát. Pokiaľ by sme tento dávny ľudový bonmot použili v prípade Slovenského krasu, tak toto najväčšie krasové územie strednej Európy bolo u Boha veľakrát. Príroda Slovenského krasu je skutočne prekrásna. Navyše svojou jedinečnou flórou a faunou predstavuje hodnotu, ktorú možno jednoznačne považovať za kultúrne dedičstvo celého Sveta. V roku 1997 spolu s Aggtelekským krasom v susednom Maďarsku bol v rámci programu UNESCO MAB - Man and the Biosphere ( Človek a biosféra) Slovenský kras zapísaný do Svetového zoznamu kultúrneho a prírodného dedičstva ľudstva. Dňom narodenia tejto biosférickej rezervácie sa stal 1. marec 1997. Týmto činom sa zvýšila nádej, že poklady, ktoré sa vyvíjali milióny rokov, prežijú aj do budúcna. Zdalo by sa, že celému pohoriu sa mnoho zlého stať nemôže. Opak je však pravdou. Ľudská hlúposť a obmedzenosť dokáže zlikvidovať živočíšny druh rovnako, ako kamennú horu. Preto je veľmi dôležité, aby sa o prírodných pokladoch vedelo na celom svete. Slovenský (a aj Maďarský - z prírodného hľadiska smiešne rozdeľovanie) kras je zaujímavou, príťažlivou, inšpiratívnou, magickou krajinou. Je to akoby obrovská biela torta, ktorá je ozdobená viacerými, povedzme šľahačkovými, klenotmi. Tým najvzácnejším je Zádielská tiesňava.
Klikni sem pre pokračovanie. Klikni tu ak sa chceš vrátiť na začiatok.

Impozantný a zároveň tajomný je vstup do Zádielskej tiesňavy. Víta vás akoby roztvorenou náručou, no čoskoro sa jej steny priblížia a vytvoria hlboký, tmavý, vlhký kaňon.Netreba sa však skalného objatia báť. Zádielská stiesňava je krásna a k ľuďom oddávna priateľská. Veď už v praveku tadeto viedla dôležitá cesta spájajúca dnešnú Rožňavskú a Košickú kotlinu.

Kontakt:
Chránená krajinná oblasť
Slovenský kras
Ing. Mikuláš Rozložník
CHKO Slovenský kras
049 51 BRZOTÍN
Tel.: 0942/7326815
Tel./Fax.: 0942/26769
e-mail: mrozloz@sazp.sk

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606