magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Marek Kvetán, Roman Balovský: Digital Code 01

23. 1. - 25. 2. 2001

Múzeum Vojtecha Löfflera

Nové tisícročie galéria súčasného umenia - Múzeum Vojtecha Löfflera - otvorila výstavou skutočne najnovších smerov, ktorými sa aktívne tvoriaci umelci uberajú. Výstava s názvom Digital Code 01 prezentuje projekcie Mareka Kvetána a Romana Balovského.

Marek Kvetán v čase konania výstavy ešte pracoval na svojej diplomovke pre Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, kde študuje. Do sveta umenia však už vstúpil prostredníctvom prezentácií na výstavách na Slovensku, v Českej republike, Poľsku, Maďarsku, Holandsku, USA, Kazachstane i Francúzsku. Vo svojej diplomovej práci sa sústredil na tému jemu bytostne blízku - interaktívne inštalácie, ktoré komunikujú s virtuálnou realitou. Na predstavovanej výstave je možné zhliadnuť jeho dielo s názvom Elimination Game.

Na typickom kancelárskom stolíku sa nachádza počítač a projektor, ktorý na stene zobrazuje dvojobraz. V ľavej časti sa nachádza chorý muž na nemocničnom lôžku, na pravej časti letecký pohľad na mesto. Návšetvník sediaci za stolíkom môže prostredníctvom počítačovej myši spúšťať na mesto virtuálne bomby. Ničením objektov sa postupne zhoršuje zdravotný stav ležiaceho pacienta, mení sa jeho vizuálne stvárnenie, až nakoniec umiera.

Dielo úzko komunikuje s postavením orgánov v štruktúre spoločnosti. Ako uviedol jeho autor, stôl administratívneho pracovníka jasne symbolizuje byrokratický priestor, z ktorého je ovládateľný život mesta, ľudí, spoločnosti. Z pokojnej amosféry jednoduchej kancelárie môžu vychádzať (a často aj vychádzajú) rozhodnutia a ich následky byrokrat vníma len ako film, ktorého dej môže ovplyvňovať, ale stvárnené dopady sa ho vnútorne nedotýkajú. Princíp virtuálnej strategickej hry sa prelína s realitou v jednom symbole.

Druhým vystavujúcim umelcom je Roman Balovský. Oslovili sme ho za účelom priblíženia inšpiračných motívov. Žiaľ, tento autor napriek vyše hodinovému čakaniu na vyjadrenie prítomnému redaktorovi nevenoval ani minútu času.

V jeho prípade ide o projekciu, pričom objektívy mieria na dve oproti sebe stojace plochy. Na jednej z nich sa zobrazuje lyrický obraz neustále sa meniaceho kruhu v závisloti od prichádzajúceho zvuku. Na druhej je znároznený počítačovo ovládateľný plameň. Obe projekcie prebiehajú sa hlasitého záznamu prejavu Adolfa Hitlera...

sivo

Marek Kvetán za stolíkom spoločnosť bombardujúceho byrokrata

Elimination Game

Roman Balovský

Ukážky z projekcie Romana Balovského

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606