magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Tomáš Agat BŁONSKI: Ja som! My sme...

17. 1. - 10. 3. 2002

Múzeum Vojtecha Löfflera

Tomáš Agat BŁONSKI (1975), čerstvý absolvent Vysokej školy výtvarných umení, patrí k najmladšej generácii súčasnej slovenskej fotografie. V rámci prezentácií však využíva širšie spektrum médií - foto, video, inštalácie, počítačové umenie.

Na svojej výstave v Múzeu Vojtecha Löfflera sa prezentuje dvoma osobitými expozíciami.

Ja som!

Každý dozaista pozná dôležitosť verejnej publicity u osôb so spoločenským poslaním. Reklamné kampane politických osobností, imidžotvorné mediálne zviditeľňovanie, konštrukcia pozícií, ktorých jediným cieľom je pozitívne naladenie verejnosti voči danej osobe a vzbudenie pocitu dôvery. Autor vytvoril konceptuálny projekt figúrky, ktorá má radosť len zo svojej vlastnej existenciu, z čistého bytia.

Človek ako bytosť nasmerovaná na dosahovanie cieľov väčšinou stráca pocit šťastia zo samotnej existencie, možnosti dýchať vzduch, rozmýšľania, pozorovania okolia. Figúrka, ktorú autor údajne našiel na smetisku, si robí reklamnú kampaň, ktorá nemá iné ciele, než demonštráciu radosti nad tým, že JE, že EXISTUJE.

Parafrázovanie public relations zachádza do rozmerov komerčných reklám, kedy sa figúrka prezentuje na tričkách, zapaľovačoch, bilboardoch, v televízii.

Reklamu na radosť zo života, uvedomenie si úžasného zážitku vlastného jestvovania autor ponúka v niekoľkých mediálnych rovinách - formou aranžovanej a kolážovanej fotografie, reklamného videospotu i kresbou. Imidžotvorné kampane ironizuje formou vkomponovania šťastnej figúrky do vlajky SR i ako sochy pre parlamentom Národnej rady Slovenskej republiky.

my sme...

Expozícia je charakteristická veľkoplošnými čiernobielymi fotografiami s portrétmi sliepok a kohútov. Autor opäť narazil na otázku identity bytosti. Hydina je z pohľadu človeka - konzumenta vnímaná ako masa bez výnimočnosti individualít. Tu však vnímame každý kus z hľadiska viacerých dimenzií. Každá sliepka, každý kohút vystupuje ako samostatná osobnosť a portrét sprevádza text s opisom základných údajov a charakterových vlastností. Napríklad sliepka s popisom o dátume narodenia, miesta narodenia, s údajmi o vzťahu ku kuriatkam, poriadku, kolektívnej obľúbenosti, vzťahu s kohútom. Nechýba ani udanie znamenia zverokruhu - napríklad sliepka narodená v znamení leva...

Súčasťou expozície boli aj audionahrávky s hlasmi jednotlivých sliepok a kohútov, tie však, žiaľ, nie sú súčasťou tejto výstavy. Nechýba však ukážka obľúbených pochutín sliepok a kohútov ako slnečnicové semiačka, sezamové semiačka, tekvicové semiačka, alebo hrozienka. Všetko naukladané v miskách, takže návštevník má možnosť ochutnať.

Slavomír Szabó

JA SOM!

…my sme

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606