magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Karpatský spolok a jeho prínos pre rozvoj turistiky na Slovensku

13. 9. - 31. 10. 2001

Štátna vedecká knižnica

Štátna vedecká knižnica v rámci európskeho kultúrneho festivalu národov a národností FEMAN 2001 sprístupnila výstavu s názvom Karpatský spolok a jeho prínos pre rozvoj turistiky na Slovensku. Panelová prezentácia fotografickou o bohatou textovou formou podrobne približuje vznik, vývoj a súčasnosť tohto spolku, čo je predovšetkým zásluha riaditeľa ŠVK JUDr. J. Gašpara, ktorý sa tomuto historickému mapovaniu venuje už dlhé roky. Výstavu spolu s ním pripravila Mgr. P. Slezáková. Mnohé z prezentovaných historických fotografií sa na verejnosti objavili po prvýkrát. Už v prvom roku svojej činnosti mal 361 členov, väčšinov občanov Kežmarku a Budapešti.

Podnet na založenie spolku dal vojenský lekár pôsobiaci vtedy v Košiciach MUDr. Henrich Wallmann, ktorý v roku 1869 navštívil Tatry a v turistickej tlači poukázal na potrebu založenia turistického spolku v Karpatoch. Po jeho vzniku bol jeho prvým predsedom v rokoch 1873-1874 zemepán Gustáv Görgey zo Spišského Hrhova, no hybnou silou a dušou spolku bol v jeho prvom desaťročí ako tajomník a úradujúci podpredseda penzionovaný c.k. major Anton Döller z Kežmarku.

Prvou chatou, ktorú postavil spolok, bola niekdajšia Ruženina chata na Kancli pod Hrebienkom, ktorú dali do prevádzky 1. augusta 1875. Niesla meno po známej budapeštianskej speváčke Ružene Gräefel-Görffyovej, ktorá prispela na jej výstavbu. Chata zhorela roku 1893. Na jej mieste vznikli Studenovodské kúpele a neskôr terajšia Bilíkova chata.

Činnosť spolku, ktorého členovia boli predovšetkým nemeckej a maďarskej národnosti bola v roku 1945 zakázaná. Po uvoľnení politickej situácie na I. Spišských kultúrnych dňoch v septembri 1993 v Kežmarku JUDr. Ján Gašpar predniesol návrh na obnovenie jeho činnosti. Dňa 30. decembra 1993, ešte v čase 120. výročia založenia spolku sa v Košiciach uskutočnilo jeho znovuustanovujúce valné zhromaždenie za prítomnosti vyše 40 záujemcov.

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606